حمایت از کالای داخلی با تغییر تفکر انجام پذیر است

جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 33 بازدید

حمایت از کالای داخلی با تغییر تفکر انجام‌پذیر است


 

سال جدید به نام حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی نام‌گذاری شده است. برای عملی شدن این شعار، لزوم توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه IT و حمایت از محصولات آنها بیش از پیش احساس می‌شود.

با سید محمدحمزه خردمند، مدیرفروش گروه حصین در ارتباط با محصولات دانش‌بنیان این شرکت در حوزه کارت و پرداخت گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

محصولات حصین در حوزه کارت و پرداخت الکترونیک چیست و چه بخش‌هایی محصول بومی و ملی می‌باشد؟

شرکت حصین ۵ سال است که در حوزه تولید، تأمین و شخصی‌سازی کارت‌های هوشمند به عنوان بزرگترین تأمین‌کننده کارت هوشمند کل کشور فعالیت می‌کند.

تأمین هر نوع کارت هوشمند شامل کارت سوخت و کارت بانکی در شرکت ما انجام می‌شود. میلیون‌‌ها کارت سوخت که وجود دارد اکثر آنها در کارخانه ما در پارک فناوری پردیس تولید شده است.

هم‌اکنون در حوزه کارت هوشمند بانکی، اکثر شبکه بانکی کشور با کارت‌های مگنت کار می‌کنند که از لحاظ امنیتی ضعف دارد و اگر استاندارد EMV در کشور جدی گرفته شود، بحث کارت هوشمند نیز جدی‌تر می‌شود. کما اینکه ما در حوزه بانکی هم جزو بزرگترین تأمین‌کننده‌های کارت هوشمند هستیم.

در حوزه سیم‌کارت نیز الآن بحث شخصی‌سازی توسط اپراتورها مطرح شده است که می‌بایست در داخل کشور بومی‌سازی شود، در این خصوص نیز ظرفیت شخصی‌سازی کارخانه حصین بسیار بالا است.

کارخانه ما ظرفیت شخصی‌سازی ۸ میلیون کارت هوشمند در ماه را دارد که ورای نیاز کشور است و با این توانایی ما قادریم از خارج کشور نیز کار جذب کنیم.

تا کنون چه محصولاتی و چه تعداد توسط کارخانه کارت حصین تولید شده است و با چه بانک‌ها و شرکت‌هایی همکاری داشتید؟

ما در حوزه سیم‌کارت تاکنون بالغ بر ۴۰ میلیون سیم‌کارت همراه اول و رایتل را تولید و شخصی‌سازی کرده‌ایم.

در حوزه بانکی نیز هر بانکی که کارت هوشمند ارائه می‌کند مانند بانک مسکن، بانک ملی، بانک پاسارگاد،‌ بانک صنعت و معدن و… یا ما عامل اول بوده‌ایم یا به‌صورت مشاور در پروژه‌های ملی کارت هوشمند حضور داشتیم.

در حوزه چیپ نیز نماینده انحصاری یک شرکت از کره‌ جنوبی هستیم و در حوزه دانش نیز با هم همکاری داریم و بعضاً آنها از دانش ما بهره می‌برند.

در بخش دستگا‌ه‌های پوز چه فعالیت‌هایی دارید؟

در خصوص تأمین سخت‌افزاری پوز ما با برند کسلز تایوان فعالیت می‌کنیم که شاید ۲۵ درصد دستگاه‌های پوز در شبکه بانکی ایران توسط این برند تأمین شده است اما نرم‌افزارهای پشتیبان و سیستم‌های مدیریت کارتخوان‌ها توسط شرکت دانش‌بنیان حصین تولید می‌شود.

می‌توان گفت شرکت حصین یک شرکت دانش‌بنیان نرم‌افزاری است که تولید نرم‌افزارهای مخابراتی و بانکی شامل سوئیچ پیمنت، موبایل پیمنت، IPG و… را برعهده دارد.

در بخش مخابرات نیز ما تنها شرکت در کشور هستیم که پلتفرم OTA و دانش آن را در اختیار داریم و این دانشی بوده که به تدریج و در پروژه‌های مختلف کسب شده است.

چالش‌های شما در حوزه تولید دانش و نرم‌افزار‌های داخلی چیست؟

یک چالش در ایران بحث دریافت مجوزها است که این مشکل در برخی حوزه‌ها مانند IT کمرشکن است.

اما نکته مهم بحث اعتماد شرکت‌های داخلی به محصولات بومی است. شرکت‌های داخلی به شرکت‌های خارجی راحت‌تر اعتماد می‌کنند.

به طور مثال در حوزه سخت‌افزار، HSM یک سخت‌افزار امنیتی داخلی است که یک سری استانداردها دارد. ما این محصول را در داخل تولید می‌کنیم ولی شرکت‌های داخلی دنبال استانداردهای خارجی آن هستند. بدیهی است که محصول ایرانی استاندارد آمریکایی را دریافت نمی‌کند.

ازاین رو باید تغییر تفکر انجام شود، کالای داخلی باید حمایت شود و ما باید از خودمان شروع کنیم.

ما چه تحریم باشیم چه نباشیم مشکلات زیرساختی فرهنگی داخلی داریم. خودتحریمی ما بیشتر از تحریم‌های بین‌المللی مشکل ایجاد کرده است.

اگر ثبات در صنعت چه ثبات ارزی چه حاکمیتی چه رگولاتوری وجود داشته باشد، دانش و توان و نیرو در کشور بسیار است و شرکت ما در این برهه تمام تلاش خود را به کار بسته است تا یک گام مثبت در صنعت IT کشور بردارد.

گفتگو از: مریم فریدشاد

منبع: پرداخت برتر

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر