حمایت از کالای ایرانی در صنعت بانکداری چه مصادیقی پیدا می کند؟

جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 80 بازدید

حمایت از کالای ایرانی در صنعت بانکداری چه مصادیقی پیدا می کند؟

نیما امیرشکاری

در چند روزی که از سال 1397 می گذرد، دائم با خود فکر می کردم حمایت از کالای ایرانی در صنعت بانکداری چه مصادیقی پیدا می کند و آیا اصولاً در اقتصاد امروز دنیا، تأکید به تولید داخل به چه میزان توجیه خواهد داشت.

قصد دارم از زاویه دیگری به این مسأله بپردازم و آن بحث اهمیت حقوق معنوی است که به ویژه در حوزه خدمات بیشتر از کالا نمود پیدا می کند. هنوز در سازمانهای بزرگ و دولت ما، اهمیت دارایی نامشهود و شیوه های ارزیابی آن ادراک نشده است و تمام فرایندها و روالها بر مبنای مشهودات صورت می گیرد. این در حالی است که قسمت اعظم داراییهای شرکتهای بزرگ در بورسهای نیویورک و لندن را دارایی نامشهود تشکیل می دهد.

آنچه از آمارهای بین المللی به دست می آید، بیانگر آن است که میزان توسعه یافتگی کشورها در اقتصاد امروز نسبت مستقیم با اهمیت بخشیدن و ارزش گذاری داراییهای نامشهود دارد. شناسایی و ارزش گذاری دارایی نامشهود، به معنی اهمیت دادن بیشتر به #مغزافزار، مدیریت، تفکر، فرایندهای مناسب تولید و ارزشهای رقابتی است که حاصل جمع تمام این داراییها منجر به پایداری شرکت و تضمین اقبال مشتریان و به تبع آن سودآوری سازمان خواهد بود. در این حوزه شاید حقوق معنوی حتی ترجمه فارسی مناسبی برای Intellectual_Property نباشد.

این مقدمه را گفتم تا در مورد خدمات بانکداری ایرانی در سال حمایت از کالای ایرانی تحلیلی داشته باشیم. موقعیت بانکها در این فضا از دو جنبه حائز اهمیت است. یکی خود بانک به عنوان یک سازمان ایرانی و ارائه کننده خدمات به مردم و دیگری نقش بانک به عنوان موتور محرک تولید در صنایع وام گیرنده.

در نقش اول، عملاً با ایجاد انحصار در بانکهای ایرانی به واسطه حذف رقبای خارجی و نوآوری در زمینه بانکداری اسلامی طی 40 سال اخیر، نمونه یک صنعت ناکارآمد و دور از استانداردهای جهانی را ایجاد کرده ایم که مشتری ناچار به پذیرش آن بوده است. به نظر من صنعت بانکداری ایرانی 40 سال اخیر الگوی ناموفق تری از صنعت خودروسازی در کشور ارائه داده است و نتیجه آن علاوه بر زیان انباشته بانکها، ایجاد بازار غیرمتشکل پولی و از کار افتادن چرخه تولید کشور بوده است.

امروز و در سال حمایت از کالای ایرانی، صحبت از اصلاح نظام بانکداری بر پایه اصول بین المللی می کنیم و امید آن داریم که به نقطه اول باز گردیم و برداشتهای اشتباه از بانکداری اسلامی را اصلاح کنیم.

در نقش دوم، لازم است نظام بانکی، انجمن حسابداران خبره، سازمان مالیاتی کشور و سایر سازمانهای مرتبط نسبت به شیوه ارزیابی داراییهای نامشهود، شیوه افشای آن در صورتهای مالی و حمایت از اقتصاد #دانش_بنیان تجدید نظر کنند. نحوه کارشناسی طرح های تجاری شرکتهای دانش بنیان با همان شیوه ای صورت می گیرد که کارخانجات تولیدی ارزیابی می شود و عملاً با هیچ یک از روال های جاری نمی توان به این شرکتها تسهیلات مناسب ارائه داد.

حمایت از کالای ایرانی یا به اعتقاد من #افزایش_کیفیت_تولید (که پذیرش مصرف کننده را در بر خواهد داشت)، چرخه ای است که موتور محرک آن بازار پول و سرمایه است و قوه تفکر آن قوانین و بخشنامه های بالادستی. بهتر خواهد بود اگر در این سال به بخشهای فکری سازمانهای خود بیشتر اهمیت بدهیم و همچنین در مقام قانونگذار نسبت به هرآنچه تصویب می کنیم، بیشتر فکر کنیم. از این پس به تفکر قانون زدایی (deregulation) و گره گشایی بیشتر از تفکر کنترلی و نظارتی نیازمندیم.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر