اجازه ماندن و ساختن به افراد خلاق بدهید

چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 107 بازدید

اجازه ماندن و ساختن به افراد خلاق بدهید

مریم فریدشاد

جایی خواندم جنگ جهانی سوم سر پول خُرد تو تاکسی است! این جمله برای همه ما که حداقل هفته‌ای سه یا چهار بار مجبوریم از تاکسی استفاده کنیم طنز تلخی دارد.

هرکدام ما پس از بحث و جدل با یک راننده بر سر پول خرد به این فکر کردیم که پس چرا مسئولان کاری نمی‌کنند و با این‌همه پیشرفت در حوزه پرداخت الکترونیک و این‌همه دستگاه پوز و اپلیکیشن‌های رنگارنگ، پرداخت در تاکسی هنوز به روش سنتی و پردردسر انجام می‌شود؟
اخیراً استارتاپ‌هایی این دغدغه‌ها و مشکلات را شناسایی کرده و راه‌حل‌هایی برای رفع آنها اندیشیده‌اند. یکی از آنها «پرداختم» است که شاید شما هم در برخی تاکسی‌ها پلاکاردهای آن را بر گردن صندلی‌های ماشین دیده باشید.
که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها!

محمدعلی جعفری، بنیان‌گذار و مدیرعامل پرداختم که اظهار می‌کند راه‌کارهای مناسبی برای جایگزینی پرداخت الکترونیکی با رقیبش یعنی پول نقد برای پرداخت در تاکسی‌ها ارائه کرده‌اند؛ انحصار در بازار، کپی ایده و عدم حمایت صحیح از تیم‌های استارتاپی را مانع و چالش تیم‌هایی همچون پرداختم می‌داند.
او معتقد است اگر به آدم‌های خلاق و باانگیزه اجازه پیاده‌سازی و ساختن ایده‌هایشان در کشور خود را ندهند، آنها یک به یک شکست می‌خورند و می‌روند و همراه با خود ایده و خلاقیتشان را هم می‌برند. چیزی که چند ماه اخیر نمونه‌های آن را در اکوسیستم استارتاپی کشور شاهد بودیم و هستیم.
توصیه می‌کنم گفتگوی ما با محمدعلی جعفری، بنیان‌گذار و مدیرعامل پرداختم را در ادامه بخوانید.

اپلیکیشن پرداختم را معرفی کنید.

جعفری: پرداختم یک اپلیکیشن موبایلی برای پرداخت آسان کرایه تاکسی است که فعالیتش از یک سال پیش و با شناخت بازار جدیدی به نام بازار پرداخت کرایه تاکسی آغاز شد و نخستین تراکنش را برای این بازار به وجود آورد که استقبال مصرف‌کنندگان و ورود رقبا را در پی داشت.
قبل از اینکه پرداختم وارد بازار تاکسی شود بانک‌ها قصد داشتند از طریق پوز مشکلات پرداخت را در تاکسی‌ها حل کنند که این راه‌حل به‌صورت پروژه‌های پایلوت در چند شهر انجام پذیرفت ولی همه مشکلات این راه‌حل را می‌دانیم.
ولی پرداختم با هدف اصلی ورود به بازارهایی که هنوز پرداخت‌های آنها وارد شبکه شتاب نشدند با بازار پرداخت کرایه تاکسی آغاز به کار کرد.
راه‌حل ابتدایی ما این بود که یک سری راهنما چاپ کنیم و در تاکسی‌ها نصب کنیم. روی هر راهنما کد اختصاصی راننده نوشته شده بود که مسافر با وارد کردن آن کد اختصاصی در اپلیکیشن می‌توانست کرایه خود را پرداخت کند. این روش با استقبال خوبی مواجه شد و ما به این نتیجه رسیدیم که بازار پرداخت تاکسی با ۲۷ میلیارد تومان گردش سالانه این ظرفیت را دارد که وارد شبکه شتاب شود. از آن زمان تاکنون نیز ما به دنبال بهبود روش‌های پرداخت برای این حوزه هستیم.
 
چرا از روش QR استفاده نکردید و از کدهای اختصاصی استفاده می‌کنید؟

جعفری: زیرا معتقدیم روش پرداخت با QR روش مناسبی نیست و هزینه و مسائل خودش را دارد که جذابیتش را از بین می‌برد. اینجا رقیبی به نام پول نقد وجود دارد که ما باید روشی ساده‌تر از پرداخت با پول نقد پیدا کنیم. ازاین‌رو ما روش‌های دیگری را آماده ارائه داریم ولی تا زمانی که مجوز نداشته باشیم این روش‌ها را لانچ نخواهیم کرد.

از کجا باید این مجوز را دریافت کنید؟

جعفری: متأسفانه رقبایی که پس از ما وارد این بازار شدند خلاقیتی به این بازار اضافه نکردند و بازار با همان ابزار ابتدایی که ما برای تست ساخته بودیم به انحصار یکی از بازیگران درآمده است.
بحث‌های مجوزی که از طرف تاکسیرانی مطرح شده نیز دقیقاً همان مسیر اشتباهی را طی می‌کند که برای جلوگیری از فعالیت اسنپ و دیگران طی شد. اما نهاد حاکمیتی ناظر این بازار و بازارهای مشابه که در حوزه پرداخت فعالیت می‌کنند بانک مرکزی می‌باشد اما تاکسیرانی سعی دارد نقش شاپرک را بازی کرده و زیرساخت پرداخت فراهم کند درحالی که کوچکترین دانشی در این حوزه ندارد.
به نظر می‌رسد عدم ورود صاحب اصلی بازار پرداخت به حوزه پرداخت تاکسی‌ها، هزینه‌های جبران‌ناپذیری برای نظام پرداخت کشور به همراه داشته باشد.

اما مدیرعامل سازمان تاکسیرانی در مصاحبه‌هایش به یک پلتفرم باز برای تمام اپلیکشن‌های پرداخت اشاره کرده، شما می‌دانید این پلتفرم به چه صورت است؟

جعفری: ما جلسه‌ای با تیم مسئول پیاده‌سازی این اکوسیستم باز در شهرداری داشتیم و اطلاعاتی از روند کار برای برنامه‌ریزی‌های خود می‌خواستیم ولی هنوز مشخص نیست این پلتفرم قرار است چگونه باشد.
از طرفی بازار هم به شکل بدی متشنج شده و راه‌حل خاصی برایش وجود ندارد، تنها خواسته شفاف ما این است که اگر قرار است مجوزی نباشد برای هیچ‌کس نباشد و تا وقتی راهکاری تعیین نشده و کسی مجوز ندارد، عده‌ای هم به‌طور انحصاری کار خود را گسترش ندهند.

مدل درآمدی پرداختم به چه صورت است؟

جعفری: کاملاً شفاف مدل کارمزدی است.

راهکار کلی شما برای پرداخت خرد در تاکسی چیست؟

جعفری: راهکار، روش‌های خلاقانه است. باید اجازه داده شود دیگران نیز روش‌های خلاقانه‌شان را آزمایش کنند. انتظار ما این است همان‌طور که «رسید» این مجوز را داشته و «فون‌پی» هم دارد پس این فرصت در اختیار پرداختم هم قرار گیرد.
بیش از ۹۵ درصد این بازار و بیش از ۹۹ درصد تراکنش‌های آن دست نخورده است، ما تقاضا داریم بازار مشخصی را در اختیار پرداختم بگذارند تا روش‌های جدیدش را تست کند.
پرداختم این بازار را ساخته و یک سال تجربه دارد اگر اجازه فعالیت به ما ندهند یعنی قصد دارند این بازار را خراب کنند.
تاکسیرانی باید از موقعیت خودش به شکل حمایتی و در جهت رشد بازار با روش‌های ساده‌تر و ارزان‌تر کمک کند ولی هم‌اکنون دارد این بازار را با روشی غلط دارد خراب می‌کند.

با این اوصاف آیا راه توسعه‌ای پیش روی شما است؟

جعفری: ما از بانک مرکزی مجوزهای لازم را دریافت کردیم، تیم خوب و خلاقیت و سرمایه‌گذار هم داریم فقط به رفتار مناسب از سوی تاکسیرانی جهت مجوز پایلوت نیاز داریم.

پرداختم طرح اول حوزه تجاری‌سازی در هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت بود، آیا تاکنون حمایتی از سمت شرکت خدمات انفورماتیک از شما یا سایر استارتاپ‌های برتر صورت گرفته است؟

جعفری: پرداختم روی بازار بزرگی که راهکار پرداختی نداشته دست گذاشته و بازارهای دیگری نیز در نظر دارد که همین روند را برایشان پیش خواهیم گرفت. پرداخت تاکسی بخشی از پازل ما است.
ازین‌رو از جاهای مختلف بحث‌های حمایتی از ما مطرح شده است، با اغلب بانک‌ها و PSP ها جلسه داشتیم ولی چالشی که وجود دارد این است که مسئولان ما متوجه نیستند که با کپی کردن ایده‌های استارتاپ‌ها نمی‌شود یک بازار را از آن خود کرد و این تیم و خلاقیت است که ارزش دارد.
مشکل کل اکوسیستم ما این است که عده‌ای فکر می‌کنند با کپی کردن یک اپلیکیشن یا ایده می‌توانند بدون استراتژی توسعه، مارکتینگ قوی و تیم خلاق بازار را در دست گیرند.
چالش دیگر ما با شرکت‌های یا سرمایه‌گذارهای خصوصی است که تا این‌ها بیایند متوجه شوند و بازار را بشناسند عمری می‌گذرد و زمان از دست می‌رود!
جایی مثل شرکت خدمات هم وجود دارد که برخورد مناسب دارند ولی آنجا نیز سازمان عریض و طویلی است که باعث می‌شود ما در یک لوپ گرفتار شویم.
کار ما نیازمند حمایت شرکت‌های بزرگی مثل شرکت خدمات است و تقاضا داریم هرچه زودتر حمایت خود را آغاز کنند.

و در آخر نظر شما در خصوص علت شکست و عقب‌نشینی یک استارتاپ در کشور ما چیست؟

جعفری: من و اعضای تیم فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران هستیم که موقعیت‌های جذابی در خارج از کشور نیز داریم ولی ماندیم و قصد داریم بسازیم.
این کشور با رشد سریع استارتاپی که دارد، نیازمند یک سری زیرساخت است که ما تقاضا داریم از افرادی مثل ما حمایت کنند و اجازه دهند ما چیزی برای مملکت بسازیم.
تنها دلیل ماندن من این است که چیزی بسازم و به کشورم اضافه کنم و اگر نمی‌خواهند اجازه ساختن را به من بدهند متأسفانه مجبورم عمرم را بیشتر تلف نکنم و بروم و جای دیگر را آباد کنم.
حیف این همه انرژی و انگیزه که عده‌ای برای ساختن می‌گذارند و درنهایت با سیاست‌های غلط، محدودیت‌ها، فیلترینگ‌ها و منافع شخصی عده‌ای تباه می‌شود،
به نظر من شکست وقتی در یک بازار سالم و رقابتی باشد افتخار هم دارد زیرا می‌گوییم تجربه‌ای کسب کردیم و در آینده برنده می‌شویم ولی وقتی به رکود می‌رسیم دیگر امیدی باقی نمی‌ماند برای ساختن دوباره. بیشتر شکست‌های ما دلیل عقلایی ندارد و از کنترل ما خارج است زیرا یک دفعه کسی تصمیم می‌گیرد استارتاپی را فیلتر کند و یا با سرمایه بادآورده بازار را خراب کند.

منبع: پرداخت برتر

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر