جنگ هیتلر زمان با اپ های ایرانی

چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 177 بازدید

جنگ هیتلر زمان با اپ های ایرانی

چرا اپل اپ های ایرانی را از اپ استور حذف کرد؟

به گزارش پرداخت برتر، شرکت اَپل در پیغامی به برخی شرکت‌های برنامه‌نویس ایران اعلام کرد: در راستای قوانین تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اَپ استور اَپل نمی‌تواند برنامه‌های ایران مربوط به گوشی‌های آیفون را در خود جای دهد یا اقدام به توزیع آنها کند. هم‌چنین این شرکت اعلام کرد که نمی‌تواند با برنامه‌نویسان ایرانی داد و ستد داشته باشد. تام نئومایر، سخنگوی این شرکت در گفت‌وگو با نیویورک تایمز صحت این پیام را تایید کرد، اما اظهارنظری در این‌باره انجام نداد.
حالا اپل تصمیم گرفته تا اپلیکیشن‌های ایرانی را از فروشگاه اپلیکیشن خود حذف کند. مهمترین روز این تصمیم پنجشنبه بود که اپل اپلیکیشن اسنپ را از اپ‌استور حذف کرد. این اتفاق اینجا تمام نشد و اپل به حذف اپلیکیشن‌های مختلف در زمینه سفارش غذای آنلاین و خرید آنلاین ادامه داد.

به نوشته روزنامه آمریکایی 'نیویورک تایمز' در روز جمعه، هر چند اپل به طور رسمی فروشگاهی در ایران نداشته و نرم افزارهای خاص خود را در این کشور عرضه نمی کند اما میلیونها گوشی آیفون از شهرهایی مانند دوبی و هنگ کنگ به این ایران قاچاق شده و برنامه نویسان ایرانی نیز نرم افزارهای متعددی برای کاربران بومی نوشته اند که از طریق فروشگاه های اپل در خارج از کشور عرضه می شوند.

به نوشته روزنامه مذکور، در حال حاضر اپل با عزم راسخ درصدد حذف کردن نرم افزارهای ایرانی برای محصولات این شرکت است. البته شرکت مذکور اقدام مشابهی را نیز قبلا در کشور چین انجام داده است.
در ماه فوریه اپل به برنامه‌نویسان ایرانی گفت تا پرداخت‌های درون برنامه‌ای خود را حذف کنند و ایرانی‌ها هم از سرویس دیگری برای پرداخت‌ها استفاده کردند تا اپلیکیشن‌های آنها در اپ‌استور باقی بماند.

نیویورک تایمز افزود یک برنامه نویس ایرانی به نام مهدی تقی زاده که صاحب یک نرم افزار تحویل آنلاین غذا می باشد کمیپنی با عنوان کمپین StopRemovingIranianApps# در توئیتر در اعتراض به این اقدام اپل ایجاد کرده تا چنین اقدامی پایان یابد.

موضوع جالب در خصوص این کمپین این است که علیرغم اینکه همه جا از مهدی تقی زاده بنام فردی نام برده شده است که این کمپین را راه اندازی کرده، ولی مشاهدات حکایت از این دارد که مهدی تقی زاده در این کمپین نقشی نداشته و  افراد دیگری صاحب ایده این کمپین بوده اند.
نکته دیگری که توجه‌ها را جلب کرده رفتار گوگل است که در پلی استور خود هیچکدام از اپلیکیشن‌های ایرانی را حذف نکرده است.

اما واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

در همین حال، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از پیگیری حقوقی حذف اپها خبر داده است.
وی در در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: « 11 درصد سهم بازار گوشی ایران متعلق به شرکت اپل است؛ احترام به حقوق مصرف کنده امروزه یک اصل است که اپل رعایت نکرده است».

اظهارنظر وزیر ارتباطات در مورد اپل خیلی زود مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار گرفت. نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به صحبت‌های جهرمی موضوع حذف اپلیکیشن‌های ایرانی را مورد توجه قرار داد. در گزارش نیویورک تایمز آمده است:‌ ایرانی‌ها به رغم تحریم آمریکا میلیون‌ها گوشی آی‌فون از دبی و هنگ‌کنگ وارد کشور کرده‌اند و برنامه‌نویسان ایرانی نیز هزاران اپلیکیشن محلی برای هموطنانشان تولید کرده‌اند. اپل در حذف اپلیکیشن‌‌‌‌‌ کسب‌وکارهای اینترنتی توضیح چندانی ارائه نداده جز آنکه در پاسخ به اعتراض کسب‌وکارهایی که اپلیکیشن‌هایشان حذف شده گفته است: بر اساس قوانین تحریم اپل اجازه انتشار یا اجازه کسب‌وکار به اپلیکیشن‌های ایرانی و برنامه‌نویسان ایرانی ندارد. تام نیومایر یک سخنگوی اپل در گفت‌وگو با نیویورک تایمز تایید کرده که این پیام اپل است اما توضیح بیشتری درمورد آن نداده است.

ورج، تک کرانچ، بازفید و تعدادی دیگر از سایت‌های اینترنتی مشهور نیز حالا بحث حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور را پوشش خبری داده‌اند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر