شتاب ۱۵ ساله شد

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ 0 نظر 207 بازدید

  شتاب ۱۵ ساله شد

 

 شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی در مرداد ۱۳۸۱ توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شد و امروز مصادف با پانزدهمین سالگرد تاسیس آن است.

 

به گزارش پرداخت برتر، شتاب یا شبکهٔ تبادل اطلاعات بین بانکی یک شبکه الکترونیکی بانکی فراگیر در ایران است که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۱ با هدف ایجاد، راه‌اندازی و راهبری سوئیچ ملی به منظور اتصال شبکه پرداخت بانک‌ها به یکدیگر و نهایتاً ایجاد زمینه برای انجام مبادلات بین بانکی به صورت الکترونیکی ایجاد شد. عضویت در مرکز مزبور تابع مقررات حاکم بر مرکز شتاب مصوب خرداد ماه ۱۳۸۱ است.

سوئیچ ملی در فاز اول اتصال شبکه کارت بانک‌ها و خودپردازها و در فازهای بعدی تبادل کلیه تراکنش‌های بین بانکی شامل چک‌ها، حواله‌ها و اوراق بهادار را مد نظر دارد.

هم‌اکنون بانک‌های اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، پست بانک، تجارت، توسعه صادرات، رفاه کارگران،بانک آینده بانک خاورمیانه، سامان، سپه، سرمایه، سینا، شهر ، صادرات، صنعت و معدن، قرض‌الحسنه مهر ایران، بانک قرض‌الحسنه رسالت، کارآفرین، کشاورزی، مسکن، ملت، ملی، بانک دی، بانک انصار، بانک ایران‌زمین، بانک گردشگری، بانک حکمت ایرانیان، بانک توسعه تعاون، بانک شهر و بانک قوامین به ‌همراه مؤسسه اعتباری توسعه کوثر ، مؤسسه اعتباری ملل و موسسه اعتباری نور در شبکه شتاب فعالند.

شتاب چگونه کار می‌کند؟

با ایجاد مرکز شتاب، کارت همه بانک‌های عضو در این مرکز با رعایت استانداردها بر روی پایانه‌های فروش (POS) و دستگاه‌های خودپرداز (ATM) سایر بانک‌ها و همچنین دستگاه های کارتخوان شعب (PINPAD) ، درگاه های پرداخت اینترنتی، تلفن بانک و… سایر بانک ها نیز قابل استفاده است.

این سیستم از اواسط سال ۱۳۸۱ مورد بهره‌برداری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. با ایجاد مرکز شتاب، کارت همه بانک‌های عضو در این مرکز با رعایت استانداردها بر روی پایانه‌های فروش (POS) و دستگاه‌های خودپرداز (ATM) سایر بانک‌ها و همچنین دستگاه های کارتخوان شعب (PINPAD) ، درگاه های پرداخت اینترنتی، تلفن بانک و… سایر بانک ها نیز قابل استفاده است.با استفاده از امکانات شبکه شتاب همه دارندگان کارت اعضا این شبکه در حال حاضر می‌توانند از هریک از دستگاه‌های خودپرداز متصل به این شبکه وجه ، موجودی خود را دریافت نمایند و یا با استفاده از پایانه‌های فروش متصل به شتاب اقدام به خرید خدمات و کالا نمایند.

در نتیجه با سرمایه‌گذاری بهینه در شبکه‌های POS و ATM در سطح کشور، بانک‌ها قادر به استفاده از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده یکدیگر هستند و مرکز شتاب تمام کنترل‌های مورد نیاز را به عمل می‌آورد و پایاپای لازم بین بانک‌ها را انجام می‌دهد.در حال حاضر همه بانکهای کشور اعم از دولتی و خصوصی به عضویت این مرکز درآمده‌اند و مشتریان این بانک‌ها با استفاده از کارت خود می‌توانند خدمات مورد نیاز را از تجهیزات نصب شده سایر بانک‌های عضو در سرتاسر کشور دریافت کنند.

وظایف سیستم شتاب:

  •     مسیریابی تراکنش‌ها و هدایت به سیستم کارت بانک مربوط
  •     ثبت تراکنش‌ها و وقایع سیستم
  •     ایجاد تراکنش اصلاحیه در صورت عدم انجام تراکنش اصلی
  •     تسویه پایان روز بین بانک‌های عضو
  •     ایجاد ارتباط با سوییچ بین بانکی خارج از کشور
  •     مدیریت شبکه و امنیت

پیرو اقدامات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای اتصال شبکه شتاب به مرکز سوئیچینگ خارج از کشور، در حال حاضر بین شبکه شتاب و شبکه BENEFIT از کشور بحرین و شبکه NAPS از کشور قطر اتصال ایجاد شده همچنین در آینده ای نزدیک از طریق این شبکه ارتباط با سایر شبکه های منطقه خلیج فارس(GCC Net) و همچنین شبکه CUP در آسیای جنوب شرقی (چین) برقرار می گردد.

 بانک مردم

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر