از نیویورک تا ایتالیا؛ با ۵ بانک قدیمی و معروف جهان آشنا شوید

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 483 بازدید

از نیویورک تا ایتالیا؛ با ۵ بانک قدیمی و معروف جهان آشنا شوید

 

 بسیاری از بانک‌ها در جهان که قدمت زیادی دارند، به‌ دلایل مختلفی تعطیل و ورشکست شده‌اند. با این حال، برخی از بانک‌ها در طول جنگ‌های داخلی جهانی و مشکلات اقتصادی بدون وقفه عملیات خود را ادامه داده‌اند. این ۵ بانک قدیمی جهان، نمونه‌ای از بانک‌هایی نیست که در قرن ۱۸ میلادی ورشکست شده‌اند و همچنین این ۵ بانک قدیمی، بانک‌های باقی‌مانده در جهان هستند و هر یک از آن‌ها داستانی مخصوص دارند.

بانک قدیمی نیویورک (در حال حاضر بانک نیویورک ملون)

اولین اعلام طرح احداث بانک نیویورک در سال ۱۷۸۴ توسط الکساندر همیلتون، که یک وکیل محترم و نامدار در آن زمان بود، طی یک مصاحبه مطبوعاتی در نیویورک مطرح و قانون اساسی این بانک تهیه شد؛این‌ها باعث شکل‌گیری اولیه بانک مرکزی نیویورک در هشت سال بعد شدند. این بانک اولین شرکتی بود که در زمان بورس اوراق بهادار در سال ۱۷۹۲ در نیویورک افتتاح گردید. همچنین داستانی درباره شرکت مالی ملون وجود دارد که به انقلاب صنعتی می‌رسد و در سال ۲۰۰۷ با بانک نیویورک ادغام و بانک نیویورک ملون امروزی را به‌وجود آورد. این قدیمی‌ترین بانک در ایالات متحده است و آن‌ها یک خیابان بزرگ را به‌عنوان آدرس خود برای اثبات این ادعا نام‌گذاری کردند.

 

 

 بانک اسکاتلند (در حال حاضر بانک هالیفاکس اسکاتلند)

اگرچه مفهوم ارز و یادداشت‌های بانکی در قرن هفدهم برای بانک اسکاتلند آشنا نبود، ولی بانک اسکاتلند اولین بانکی بود که پول کاغذی خود را چاپ کرد. این امر به این معنا بود که می‌توانست کمکی به کسب و کارهای بیشتر برای بانک‌ها باشد. این در حالی بود که بانک انگلیس یک سال پیش تأسیس شده بود و به‌طور جدی مشغول به کار بود و در اولین سال کاری با رقابت شدید بانک سلطنتی اسکاتلند روبه‌رو بود.

 بانک جدید شروع به جمع‌آوری اسکناس‌های بانکی از بانک اسکاتلند (بانک قدیمی) برای ارائه آن‌ها در بانک خود کرد. بانک قدیمی اسکاتلند مجبور شد وام‌ها و پرداخت‌های خود را برای شش ماه متوقف کند. هرچند این کار آن‌ها را نابود نمی‌کرد و این بانک باثبات قدیمی، همچنان تنها موسسه تجاری موجود ایجاد شده توسط پارلمان اسکاتلند است. بانک اسکاتلند با هالیفاکس بانک، ادغام و در سال ۲۰۰۱ به HBOS تبدیل شد.

 

بانک .C. Hoare & Co

قبل از این شماره‌گذاری مدرن خیابان‌ها، مردم از نشانه‌ها برای یافتن آدرس یک فروشگاه استفاده می‌کردند. برای همین سر ریچارد هور، مؤسس این بانک خصوصی، نمی‌توانست یک نماد بسیار بهتر از «علامت بطری طلایی» را در آن زمان برای بانک خود انتخاب کند؛ زیرا بطری‌های طلایی نشانه‌ای لوکس و نشان از ثروت بود که معمولا توسط سرمایه‌داران استفاده می‌شد. پیشگامان سیستم‌های بانکی مدرن، پول کاغذی را شکل دادند. این موسسه، بانک خصوصی اثبات شده‌ای است که نشان داده قابل اعتماد است.

ساختمان آن‌ها در طی جنگ جهانی دچار آتش‌سوزی شد. پرسنل بانک سریعا ساختمان را تخلیه کردند و به‌وسیله چند کارمند شجاع از آتش‌سوزی نجات یافتند. علاوه بر این‌ها، این بانک هنوز هم به‌طور کامل متعلق به خانواده و فرزندان سر ریچارد هور است و به‌صورت مستقیم توسط آن‌ها اداره می‌شود.

 

 هوار بانک برنبرگ آلمان

هانس و پل برنبرگ، دو برادر بودند که در سال ۱۵۹۰ متولد شدند. کار این دو بردار تجارت، واردات و صادرات بود. شرکت آن‌ها بسیار خوش‌شانس بود که در طول رونق اقتصادی در شهر هامبورگ آلمان به‌سرعت به‌عنوان مرکز فعالیت مالی و تجاری رشد کرد و آن‌ها توانستند همراه با دیگر اعضای گروه کوچک و سخت‌گیر هلندی، که حتی در هامبورگ حقوق کامل شهروندی نداشتند، رشد کنند. بانک برنبرگ امروزه در سراسر اروپا وجود دارد و یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های خصوصی آلمان است.

 

 قدیمی‌ترین بانک در جهان: مونته دی پاسکی دی سیه‌نا (ایتالیا)

این بانک که در اصل تحت عنوان مونت دی پیتا یا مونت پیو است، برای وام دادن به افراد فقیر تأسیس شد و قدیمی‌ترین بانک در حال کار در جهان است. «مونت» به معنی «پشته» یا «شمع»، اشاره به جمع‌آوری پول استفاده شده برای توزیع خیریه است. این کار بانک، کمکی به اقتصاد کشور بود.

 

یک یادداشت تاریخی جالب در مورد این بانک این است که شهروندان سی ینا درآمد حاصل از زمین را به‌عنوان ضامن وام برای کشاورزی و زیرساخت‌های شهر به کار می‌بردند. به همین خاطر مونته دی پاسکی اسمی در رابطه با زمین، برای این بانک انتخاب شد. امروزه به‌عنوان قدیمی‌ترین بانک که قابل‌احترام و اعتماد بوده و تا الان باقی‌مانده است و دارای شعب زیادی در سراسر ایتالیا است.

payment24

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر