9 بانک ۲٫۲ میلیارد دلار ضررکردند

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 398 بازدید

9 بانک ۲٫۲ میلیارد دلار ضررکردند

 

بانك صادرات 4300 ميليارد تومان زيان ثبت كرد

 

 

اطلاعات آماری از سود و زیان ۹ بانک در بورس نشان می دهد که زیان عملکرد این بانک ها به مرز بی سابقه ۸۴۰۰ میلیارد تومان معادل ۲٫۲ میلیارد دلار رسیده است.

 

اطلاحات کند و تاخیری بانک مرکزی تاثیری در عملکرد بانک ها نداشته است و زیان عملکرد آنها روز به روز در حال افزایش است.

کارشناسان می پرسندآیا نظارت بانک مرکزی بر بانک ها ‌فقط محدود به صدور ابلاغیه و امر و نهی است وچرا بانک مرکزی برای صیانت از حقوق سپرده گذاران و سهامداران مدت ها پیش کارنامه عملکرد بانک ها را زیر ذره بین نبرده بود. گفته می شود بیش از ۴۰ درصد از ارزش سهام نظام بانکی ایران در دست فقط یک نهاد شبه دولتی است.

از سال قبل بانک مرکزی اصلاحات جدیدی را در نظام بانکی آغاز کرده و تحت تاثیر این رویداد قیمت سهام بانک ها نیز در بورس تحت تاثیر قرار گرفته است. در این میان بیشترین زیان مربوط به بانک هایی است که بیشترین ابهام را در سال های گذشته در صورت های مالی شان داشته اند و گزارش های مالی شان شفاف نبوده است.

بر اساس آخرین گزارش سال ۹۵ زیان ۹ بانک فعال در بورس فرابورس با سرمایه ای معادل ۱۷ هزار میلیارد تومان به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده که این زیان نیمی از سرمایه اسمی این ۹ بانک است.

 این ۹ بانک شامل صادرات، پارسیان، گردشگری، اقتصاد نوین، دی، تجارت، سرمایه، ایران زمین و قوامین هستند و نکته جالب اینکه به جز دو بانک تجارت و اقتصاد نوین، نماد ۷ بانک دیگر از سال گذشته در بورس بسته است.

بیشترین مقدار زیان مربوط به بانک صادرات است که نماد آن ماه ها است در بورس متوقف است و کسی اجازه خریدو فروش سهام آن را ندارد.میزان ضررو زیان سهامداران این بانک با سرمایه اسمی ۵٫۷ هزار میلیارد تومان هم اکنون به ۴ هزار ۳۵۲ میلیارد تومان رسیده است این یعنی اینکه زیان هر سهم این شرکت اکنون ۷۵۳ ریال است. 

دومین بانکی که ۸ ماه از توقف نماد آن می گذرد بانک پارسیان است که با ۶۲۱ ریال زیان برای هر سهم جمعا در طول یک سال ۱۴۷۵ میلیارد تومان ضرر کرده است.

 

زیان عملکرد ۹ بانک فعال در بورس فرابورس برمبنای گزارش عملکرد ۹ماه سال ۹۵

 ردیف  نام بانک  زیان هرسهم(ریال)  زیان کل(میلیون تومان)
۱   صادرات  ۷۵۳  ۴،۳۵۲،۳۴۰
 ۲  پارسیان  ۶۲۱  ۱،۴۷۵،۴۹۶
 ۳  گردشگری  ۱۸۳۳  ۱،۰۹۹،۸۰۰
۴   اقتصادنوین  ۴۷۶  ۶۲۵،۰۳۵
۵ دی ۳۵۱     ۲۲۴،۶۴۰
 ۶  تجارت  ۹۴  ۴۲،۹۵۸۰
 ۷  سرمایه  ۴۸۵  ۱۹،۴۰۰۰
 ۸  ایران زمین  ۱۰۹  ۴۳،۶۰۰
 ۹  قوامین  ۲۸  ۲۲،۴۰۰

 

منبع: بورسک

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر