بار هزینه های شبکه بانکی چگونه کم می شود؟

دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ 0 نظر 260 بازدید

بار هزینه‌های شبکه بانکی چگونه کم می‌شود؟

 امیرحسین فتاحی،مدیر عامل شرکت ایران ارقام

كاهش هزينه‌هاي عملياتي در شبكه بانكي يكي از مسائلي است كه مي‌تواند به ارزان‌تر شدن تسهيلات و تسهيل فرآيند تامين مالي كمك فراواني داشته باشد. اين كاهش و تسهيل در شرايطي كه بار اصلي تامين مالي بخش واقعي اقتصاد در حوزه توليد و ايجاد ارزش افزوده بر دوش شبكه بانكي كشور قرار دارد،نقش موثري در تحقق اقتصاد مقاومتي خواهد داشت.

در سال‌هاي گذشته به‌ويژه نيمه نخست دهه هشتاد تلاش‌هايي براي كاهش هزينه تجهيز منابع با كاستن دستوري نرخ سود سپرده‌هاي بانكي انجام شد،ولي همان‌گونه كه همان زمان نيز كارشناسان پيش‌بيني مي‌كردند،روش‌هاي دستوري در اقتصاد به‌خصوص در مورد مولفه‌هايي مانند نرخ سود بانكي نه‌تنها مفيد نبود؛ بلكه نتايج منفي و مخرب اين تجربه تلخ فشار فراواني به بانك‌هاي كشور وارد كرد. علاوه‌بر این مسائلي مانند افزايش تسهيلات تكليفي در قالب وام به بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده،تسهيلات مسكن مهر و... توان تسهيلات‌دهی ‌شبكه بانكي را به‌شدت كاهش داد و باعث شد هزينه تجهيز منابع به طرز چشمگيري بالا رود.

اين افزايش هزينه‌ها اما ضرورت و نياز به مديريت كاهشي هزينه‌هاي عملياتي را بيش از پيش آشكار كرد. اگرچه تاكنون برآورد دقيقي درباره هزينه‌هاي عملياتي شبكه بانكي منتشر نشده است،اما مي‌توان به راحتي حدس زد كه هزينه‌هاي مرتبط با شعبه‌داري، انتقال پول و عمليات پرداخت و... بخش عمده‌اي از اين هزينه‌ها را شامل مي‌شود. اين درحالي است كه در بانكداري مدرن بسياري از اين عمليات و به تبع آن هزينه‌هاي مترتب بر آنها برون‌سپاري شده و از دايره خدمات بانكي به حوزه خدمات پرداخت منتقل شده است. در كشور ما هم خوشبختانه طي چند سال اخير با گسترش خدمات پرداخت الكترونيك و افزايش فعاليت شركت‌هاي خدمات پرداخت الكترونيك،بخشي از هزينه‌هاي بانك‌ها در حوزه پرداخت به بيرون از شبكه بانكي منتقل شده است.

با اين وجود،اما همچنان فعاليت‌هاي زيادي در محدوده شرح وظايف بانك‌ها باقي مانده‌است كه مي‌توان آنها را به خارج از بانك سپرد. به‌عنوان مثال مي‌توان از عمليات توزيع پول در شبكه خودپردازهاي بيرون از شعب بانك‌ها آغاز كرد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد،پول‌گذاري اين خودپردازها به‌طور متوسط هر ماه چند ميليون تومان براي شعبه متولي هزينه دارد؛درحالي‌كه اگر پرستاري و پول‌گذاري اين دستگاه‌ها به شركت‌هايي خارج از ساختار بانك‌ها برون سپاري شود قطعا كيفيت و هزينه عملياتي تجهيز منابع كاهش خواهد يافت.

به‌عنوان مثالي ديگر مي‌توان به جايگزيني تدريجي دستگاه‌هاي خودپرداز با دستگاه‌هاي خود دريافت / خودپرداز (Cash Recycler) اشاره كرد؛ افزايش اين قبيل دستگاه‌ها كه متاسفانه هنوز براي نام آنها معادل فارسي مناسبي هم انتخاب نشده است،مي‌تواند به كاهش هزينه هنگفت پول‌گذاري شعب بانك‌ها كمك فراواني كند. علاوه‌بر این خوشبختانه طي سال‌هاي اخير تلاش‌هاي موفقي از سوی متخصصان داخلي براي طراحي سامانه‌هاي هوشمندي كه زمان و مقدار پول‌گذاري دستگاه‌هاي خودپرداز را برآورد كنند،انجام شده است كه استفاده از آنها تاثيربسزايي در كاهش هزينه‌هاي عملياتي بانك‌ها خواهد داشت.

بر همین اساس به‌نظر می‌رسد راهبرد حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک در حال‌حاضر باید کاهش هزینه‌های عملیاتی با تقویت و گسترش ابزارها و روش‌های الکترونیک باشد تا به این ترتیب قیمت تسهیلات بانکی کاهش یابد و کمک بیشتری به تحقق اقتصاد مقاومتی شود.

دنیای اقتصاد

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر