گزارشی از چهار ماهگی کارت های اعتباری

سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ 0 نظر 146 بازدید

گزارشی از چهار ماهگی کارت های اعتباری

 

درحالی ۴ ماه از اجرای سیاست کارت های اعتباری در نظام بانکی می گذرد که تا کنون ۳۸۱ هزار و ۶۱۹ فقره کارت در بانک ها صادر شده که میانگین آنها ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.

 

به گزارش پرداخت برتر،‌ زمانی که به دستور بانک مرکزی فرایند صدور کارتهای اعتباری عام برای متقاضیان از اول مهر در شعب نظام بانکی کلید خورد این ذهنیت در جامعه و نظام بانکی شکل گرفته بود که با این کارت ها مردم به راحتی امور مالی خود را پیش می برند. هرچند هدف بانک مرکزی از اجرای این ساست آن بود که رونقی به تولید دهد و مسیر خروج از رکود را همواره کند ولی از آنجایی که محدودیتی در استفاده از کارت های اعتباری وجود نداشت براحتی راه برای انحراف این تسهیلات از هدف بانک مرکزی باز بود. گفت‌وگو با کسبه و فعالان بازار حکایت از‌ آن دارد که این طرح در همان روزهای نخست سروصدایی در بازار ایجاد کرده بود ولی بعد از گذشت چند هفته باز هم تب کارت‌های اعتباری خوابید.

در کنار نواقص اجرای سیاست کارت های اعتباری باید این را هم اضافه کرد که برخی بانک ها یا با بانک مرکزی همراه نشدند یا با محدودیت هایی این سیاست را اجرا کردند. در روزهای نخست ابلاغ دستور جدید بانک مرکزی، بانکی‌ها نرسیدن بخشنامه اجرایی را علت اصلی تأخیر در توزیع کارت‌های اعتباری اعلام می کردند ولی بعد از گذشت چند هفته این توجیه دیگر برای مردم رنگ نداشت. با این حال هستند بانک هایی که پیشتاز توزیع کارت‌های اعتباری بوده و گوی سبقت را از سایر رقبای بانکی خود ربوده اند اما بانک‌هایی که توزیع کننده کارت اعتباری هستند تعدادشان به مراتب کمتر از بانک‌هایی است که این طرح را اجرا نمی کنند.

رئیس کل بانک مرکزی به تازگی در توضیح عملکرد بانک ها در زمینه کارت های اعتباری از پیشتاز بودن بانک ملی خبر داده بود.

 

تازه ترین گزارش دریافتی از بانک مرکزی نشان می دهد که از ابتدای توزیع کارت های اعتباری در نظام بانکی تا کنون 41,676,250,894,600 ریال اعتبار برای کارت اعتباری مرابحه صادر شده است. ضمن آنکه تعداد کارت های اعتباری مرابحه تا به امروز 381 هزار و 619 کارت بوده است. میانگین نشان می دهد رقم کارت های اعتباری صادر شده حدود 10 میلیون و 900 هزار تومان است و مردم به دنبال وام های خرد هستند. آمار بانکهای مختلف از میزان توزیع کارت‌های اعتباری تا این لحظه نشان می‌دهد که مشتریان این کارت‌ها طبقه متوسط جامعه هستند چرا که از بین کارت‌های برنزی، نقره‌ای و طلایی این کارت‌های برنزی هست که بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

 

این موضوع را آمار بانک مرکزی هم تأیید کرده است. تعدادی از بانک های دولتی و همچنین تعداد انگشت شماری از بانک‌های خصوصی از ابتدای مهرماه امسال با دستور بانک مرکزی صدور کارت‌های اعتباری رنگی با ارقام 10، 30 و 50 میلیون تومانی را در شعب خود آغاز کرده اند. ولی بعد از گذشت 4 ماه از اجرای طرح جدید بانک مرکزی مراجعه خبرنگار ما به شعب بانک های دولتی ، نیمه دولتی و خصوصی حکایت از آن دارد که این طرح در شعب بانک های دولتی جسته و گریخته اجرا می شود و در شعب بانک های نیمه دولتی این پاسخ به مردم داده می شود که باید به شعب منتخب مراجعه کنند ولی در بانک های خصوصی بعضاً این پاسخ داده می شود که توزیع کارت اعتباری در این بانک خصوصی تمام شده است.

منبع: تسنیم

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر