سال 2020، در محاصره خدمات نوین انکار ناپذیر

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ 0 نظر 170 بازدید

سال 2020، در محاصره خدمات نوین انکار ناپذیر

حمیدرضا نورصالحی؛ مشاور و طراح سیستمهای پیشرفته علم و فن آوری

 

شرکتهای فن آوری برای سال 2020 میلادی هدف گزاری های زیادی به منظور ارایه خدمات پیشرفته و هیجان انگیز انجام داده اند و جهانی را به تصویر میکشند که در آن همه چیز با محوریت تلفن همراه، کاملا هوشمند است و برای یک شهروند الکترونیکی انواع پیشنهادها و در برخی موارد، حتی به جای او تصمیم گیری ها را انجام میدهد..

البته به نظر میرسد این همه ماجرا نخواهد بود و تاثیر مستقیم دو نیروی باز دارنده و پنهان زیر در تحلیل های ارایه شده به حساب نیامده است: رشد نمایی شده قانون مور در افزایش سرعت پردازش گرهاو  عدم پذیرش خدماتی که با انکار ناپذیری همراه باشد. در بحث امنیت داده ها وقتی کار به رمز نگاری میرسد، متخصصین میدانند که اساس رمزنگاری بر پایه طراحی یک مساله ریاضی سخت بنا شده است، به این معنا که برای بازگشایی یک عبارت رمز شده وقتی که کلید آن را در اختیار ندارید با یک مساله ریاضی بسیار سخت مواجه هستید و میبایستی برای شکستن عبارت رمز شده، توان پردازشی بسیار زیادی را مورد استفاده قرار دهید.

بنابراین وقتی سرعت پردازش بالا و ارزان قیمت مطابق قانون مور در اختیار عموم جامعه قرار بگیرد احتمال به خطر افتادن دو مقوله Privacy و Integrity اوج میگیرد. ولی این بخش قابل توجه این سناریو نیست و در واقع نکته انحرافی ماجرا است، بلکه از هم اکنون باید فکری به حال بحث انکار ناپذیری (non-repudiation) از دیدگاه شهروند الکترونیکی کنید، چرا که اصولا نیروی سومی تحت عنوان انواع بدافزارها (mal-wares) هم تجربه کاربری در دنیای دیجیتال سال 2020 میلادی را از طریق دور زدن روالهای اجرایی سیستمهایی که به نوعی خاصیت انکار ناپذیری را با خود به همراه دارند ، تحت تاثیر قرار میدهد.

بد افزار ها این قابلیت را دارند که دستگاه ها و خدماتی که در اختیار شهروند الکترونیکی قرار میگیرند را به ابزارهایی برای امضاء زدن درخواست های مجرمانه خود تبدیل کنند و در حالی که مالک تجهیزات از نظر قانون امکان انکار عملیات مجرمانه صورت گرفته را ندارد، به سرعت همه آن خدمات الکترونیکی ارایه شده در رسانه ها به دشمنان بشریت تغییر چهره میدهند.. 

در حالی که انواع مستندات و گزارشها از آزمایشگاه های مجهزی همچون شرکت IBM قدرت بالای بدافزار ها در تخریب دنیای هوشمند سال 2020 را تایید میکنند، وقت آن است که به عنوان معماران دنیای آینده، رویکرد مشخص و هوشمندانه ای از هم اکنون در پیش بگیریم تا سیستمهای ما حداقل کمی قابل انکار باقی بمانند در غیر اینصورت یک شهروند دیجیتال هرگز از سرویس های انکار ناپذیر برای موارد تعهد آور و حساس استفاده نخواهد کرد و سعی میکند همچنان با صرف کمی وقت، کارهای خود را از طریق کانال های سنتی و با کاغذ به انجام برساند، صرفا به این دلیل که از نظر حقوقی امکان انکار کردن همچنان برای وی فراهم و محفوظ باشد.

لذا در بر آورد های امنیتی برای سال 2020 میلادی لازم است به این نکته توجه کنیم که هدف اصلی در امنیت سایبری همواره *جلوگیری از سوء استفاده از کلیدهای رمزنگاری* بوده است. حال اگر محل نگهداری کلید از طریق دخالت دادن روشهای سخت افزاری با Secure Element ها ایمن گردد، ولی *راه استفاده* از کلیدها همچنان آسان باشد، عملا هدف اولیه محقق نشده است.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر