جنگی برای بقای فینتکی ها

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ 0 نظر 216 بازدید

جنگی برای بقای فین تکی‌ها

یادداشتی از محسن زادمهر/مدیرعامل شرکت سورن سیستم شریف

به‌راستی قضاوت در فضای این روزهای آی تی به یکی از سخت‌ترین کارها تبدیل‌شده است،‌ در فضایی که همه خود را محق می‌دانند و تقصیر را گردن دیگری می‌اندازند قضاوت کردن کار بسیار سختی است. فین تکی‌ها همگی در یک‌طرف و ای نماد، شاپرک و بانک مرکزی در طرف دیگر قرارگرفته‌اند.

طرف اول که فین تک‌ها هستند فلسفه‌اش نوآوری و ساختارشکنی است،‌ فین تکی‌ها اگر در چارچوب و قواعد حرکت کنند خلاف کرده‌اند گویا باید تمامی مرزها را در هم بشکنند و ساختارهای جدیدی را به وجود بیاورند،‌ اما گویا این ساختارشکنی اعلام شروع جنگ با طرف دوم بود. طرف دوم اما همگی نهادهای قانون‌گذار و نظارتی هستند که در مقابل نوآوری‌های ساختار شکنانه فین تکی‌ها به ستوه آمده‌اند، همین ساختارشکنی‌ها طرف‌های دوم را با یکدیگر شریک کرده و گرد هم جمع آورده است، حالا اما وجه اصلی مشترک طرف‌های دوم مقابله با ساختارشکنی‌ها و نوآوری‌های طرف اول است.

اینجا،‌ در فضای فین تک به‌راستی جنگی برای بقا شکل‌گرفته است،‌ فین تکی‌ها دست به دامن شرکت‌های پرداخت، شرکت‌های آی تی، شتاب‌دهنده‌ها و هرکسی که شاید بتواند به آن‌ها کمک کند شده‌اند و یارکشی می‌کنند. طرف‌های دوم اما نیازی به این یارکشی‌ها ندارد، هر یک به‌تنهایی آن‌قدر قدرت دارند که به‌سادگی می‌توانند با یک نامهٔ بدون مهر و امضا تمامی بساط فین تک‌ها را در هم نوردند. اما اینجا یک نکته وجود دارد،‌ دشمن اصلی فین تک‌ها نه ای نماد و بانک مرکزی بلکه قوانین و چارچوب‌ها هستند و جرم فین تک‌ها ساختارشکنی است؛ اما ساختارشکنی واقعاً جرم است؟ مرز تفکیک ساختارشکنی از ناهنجاری و هنجارشکنی چیست؟ تمامی نوآوری‌های دنیا روزی ساختارشکنی و یا حتی هنجارشکنی بوده‌اند؛ اما به‌مرور قوانین و چارچوب‌های قانون‌گذاران آن‌ها را در خود جای‌داده و پذیرفته است.

اینکه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بالاخره ابلاغیه‌ای صادر کرد و مجوزی هرچند سخت گیرانِ و حتی از نگاه فین تک‌ها حکم اعدام آن‌ها را صادر کرد از نگاهی بسیار امیدوارکننده بود،‌ شاید این اولین بار بود که مرکز توسعه تجارت الکترونیک فین تک‌ها را به رسمیت شناخت! حال می‌توان امیدوار بود که طی سال‌های آینده قوانین فعالیت فین تک‌ها بازنگری شود و به آن‌ها آزادی عمل بیشتری داده شود،‌ گویا فعلاً فین تکی‌ها در تنگنا هستند ولی می‌توانند امیدوار باشند که به‌زودی این محدودیت برداشته شود.

البته در این میان نقدی نیز به فعالیت فین تک‌ها وارد است،‌ یک کسب‌وکار نوپا وقتی مدل کسب‌وکاری برای خود انتخاب می‌کند که برخلاف چارچوب‌های فعلی رگولاتور هست نمی‌تواند انتظار داشته باشد که همان روز اول مجوز فعالیت کسب کند تا با خیال راحت به فعالیت خود ادامه دهد،‌ این انتظار بزرگ‌ترین انتظار بی‌جای فین تک‌ها از رگولاتور است. کسب‌وکاری که هدفش ارائه درگاه به پذیرندگانی است که نماد اعتماد الکترونیک ندارند و یا نمی‌توانند بگیرند، چرا انتظار دارد در شروع کسب‌وکار، نماد اعتماد الکترونیک دریافت کند؟ کسب‌وکار نوپایی که هنوز ماهیت وجودی‌اش در هاله‌ای از ابهام قرار دارد چرا انتظار دارد سرمایه‌گذار جذب کند؟ و همچنین کسب‌وکاری که تلاش می‌کند تا تراکنش‌های انتقال وجه را با تراکنش‌هایی از جنس خرید مدیریت کند که این کاربر خلاف قوانین بانک مرکزی است اصلاً چرا انتظار دارد شتاب و شاپرک او را به رسمیت بشناسند؟

انتقاد دیگری نیز به فین تک‌ها دارم، چرا جنس خود را غیر از کسب‌وکارهای موجود نشان می‌دهید، چرا نمی‌گویید کسب‌وکار هستید؟ کسب‌وکاری که در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند،‌ چرا تلاش می‌کنید تا خود را سوای کسب‌وکارهای موجود نشان دهید، چرا نمی‌گویید که به دنبال سودآوری هستید؟ مقصر خودتان هستید، خود شما هستید که می‌گویید جوانانی هستید بااستعداد که هدفتان فقط نوآوری و ساختارشکنی و حل مشکلات جامعه از این طریق هست، این خوب است ولی کسی شمارا جدی نمی‌گیرد،‌ چرا مدام از موضع ضعف وارد می‌شوید، چرا انتظار دارید از بانک مرکزی گرفته تا شرکت‌های پرداخت و دولت و ... همه و همه شمارا حمایت کنند؟ حمایت نمی‌کنند، در کشورهای دیگر هم حمایت نمی‌کنند، فین تک‌ها و استارتا پها آن‌ها را حمایت می‌کنند، دانایان و نادانان پولدار شتاب‌دهنده می‌زنندِ تا فین تک‌ها و استارتاپها آن‌ها را حمایت کنند و کسب‌وکارهایی ایجاد کنند که سودآور شود. چون شتاب‌دهنده‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند این کارها را انجام دهند.

اگر شما فین تک‌ها هنوز خودتان، خودتان را باور ندارید، انتظار نداشته باشید دیگران شمارا باور کنند. اگر می‌خواهید در این جنگ پیروز شوید و کسب‌وکارتان را نجات دهید بمانید و نوآوری کنید و هراس از این نداشته باشید که مجوز ندارید. تاریخ تکرار می‌شود و نوآوری جای خود را در میان مردم باز می‌کند.

منبع : پرداخت برتر

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر