نظام بانکی کشور مرحله سنتی را پشت سرگذاشته است

شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ 0 نظر 124 بازدید

 

نظام بانکی کشور مرحله سنتی را پشت سرگذاشته است

 

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی فین تک ها و استارت آپ ها را مکمل نظام بانکی دانست و اظهار امیدواری کرد که تدابیر مناسبی برای فعالیت آنها اتخاذ شود.

 

 علی دیواندری در گفت وگوی زنده بخش خبری ۲۱ شبکه یک، افزود: بخشی از شرکت های دانش بنیان در بخش مالی فعالیت هایی را آغاز کرده اند که از آنها به عنوان فین تک یاد می شود. وی با بیان اینکه، این بخش توسط نخبگان هدایت می شود، اظهارداشت: اگر زمینه فعالیت این نخبگان فراهم نشود، زمینه فرار مغز ها و نخبگان فراهم خواهد شد.

دبیر ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت ادامه داد: البته فین تک ها و استارت آپ ها نو پا هستند و امیدواریم حمایت های مناسبی از آنها انجام شود. وی درباره بانکداری الکترونیک گفت: نظام بانکی کشور مرحله سنتی را پشت سر گذاشته و در سال های اخیر بانکداری الکترونیک وارد شبکه بانکی کشور شده است که این امر کیفیت ارایه خدمات را افزایش داده است.

دیواندری تصریح کرد: بانکداری الکترونیک نه تنها امور فیزیکی را حذف کرده بلکه آینده نظام بانکی را با موج مناسبی همراه خواهد کرد. وی با بیان اینکه، ایران هم اکنون در بخش بانکداری الکترونیک از کشور های پیشتاز است ، گفت: بانکداری الکترونیک سرعت ارایه خدمات بانکی را افزایش داده و تاثیر عمیق وبنیادی بر نظام بانکی کشور گذاشته ضمن اینکه کیفیت ارایه خدمات نیز افزایش یافته است. وی ادامه داد: به کمک بانکداری الکترونیک شلوغی شعب کاهش مناسبی یافته به نحوی که تنها ۱۰ درصد تراکنش های بانکی در شعب انجام می شود و مابقی از طریق خودپردازها، پایانه های فروش و ... انجام می شود.

دیواندری خاطر نشان کرد: به عنوان مثال فروش الکترونیکی بلیط سینما شاید ارایه خدمات مطلوب از سوی سینما به نظر بیاید اما شبکه بانکی این خدمت را ارایه می دهد. رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ادامه داد: بانکداری الکترونیک منجر به تغییر و تحول در ارایه سرویس های بانکی شده ضمن اینکه فرآیند های بانکی را نیز متحول کرده است. وی ادامه داد: به عنوان مثال برخی از بدهکاران بانکی از بانک های مختلف تسهیلات دریافت می کردند و بانک ها نیز متوجه نمی شدند که IT و بانکداری الکترونیک به کمک این فرآیند ها و مشکلات می آید. وی با بیان اینکه در بانکداری دنیا نوآوری در محصول و تغییر فرآیندها جای خود را به مدل های کسب و کار داده است ،گفت: به عنوان مثال بانکداری اجتماعی وارد چرخه بانکداری شده و ایران نیز به این نوع از بانکداری نزدیک شده است.

ایبنا

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر