عصر نوآوری در بانکداری با تولد استارت آپ های فین تک

شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ 0 نظر 247 بازدید

عصر نوآوری در بانکداری با تولد استارت آپ های فین تک

 

اهمیت شناخت، فعالیت و حمایت از استارت آپ های "فین تک" مسئله غیر قابل چشم پوشی است زیرا تقریبا تمامی موسسات مالی جهان در حال ورود به این حوزه هستند و در ایران نیز چند سالی است که این استارتاپ های پا به عرصه ظهور گذاشته اند.

 

یکی از مباحث تقریبا جدید در علم اقتصاد که ارتباط نزدیکی نیز با استارت آپ ها دارد تحت عنوان "سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در بخش تکنولوژی‌های نوین مالی یا به اختصار "فین تک (‌FinTech‌)" مطرح می شود. فین‌تک (FinTech)یا فناوری مالی (Financial technology) به مجموعه‌ای از کسب و کارها گفته می‌شود که با بهره‌گیری از توان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به ارائه خدمات مالی نوآورانه می‌پردازد، امروزه استارت‌آپ‌های متعددی بر اساس آن شکل گرفته‌اند.

کسب و کارهای مبتنی بر این فناوری در كنار فضای نسبتاً سنتی فناوری‌های حوزه خدمات مالی و بانکی و برای پر کردن خلاء ارائه سرويس‌هاى نوآورانه پدیدار شده‌اند. نسل جدید استارت‌آپ‌ها با هدف نفوذ به قلب صنعت مالی و بانکداری در حال شکل گرفتن هستند. به این ترتیب شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های فین‌تک (FinTech) به سرعت در حال شکل‌گیری و رشد هستند. تا جایی که بر اساس آمار منتشر شده در این زمینه، میزان سرمایه‌گذاری جهانی در استارت‌آپ‌های فین‌تک در سال 2014 به 12 میلیارد دلار رسیده که این میزان نسبت به سال قبل از آن 4 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. استارت‌آپ‌های فین‌تک که اغلب مبتنی بر اینترنت هستند، دیگر کمتر تحت‌تاثیر محدودیت‌های اعمال شده در مرزهای جغرافیایی قرار می‌گیرند و به این دلیل می‌توانند آزادانه به فعالیت در کشورها و شهرهای مختلف جهان بپردازند خدمات این گروه از کسب و کارها عمدتا نوآورانه بوده و حیطه تعریف آن در حال گسترش است.

برخی هرگونه تغییر در خدمات مالی و بانکی را ناشی از این فناوری می‌دانند و برخی تنها تغییرات شدید و برهم ‌زننده را شامل این تعریف برمی‌شمرند. فارغ از اینکه حیطه تعریف این حوزه مرتباً در حال گسترش است، یکی از مهم‌ترین و در عین حال پرسودترین حوزه‌هایی است که استارت‌آپ‌های مبتنی بر فناوری در آن شکل گرفته‌اند.

فین تک تقریبا تمامی موسسات مالی جهان در حال ورود به این حوزه هستند تا با حمایت از کسب و کارهای نوپای این حوزه، راه ورود خود به بخش‌هایی نظیر تلفن‌های همراه، پردازش ابری، امنیت و رگولاتوری را تسهیل کنند. نرخ رشد شرکت‌های حوزه FinTech سالانه 26 درصد بوده و در حال افزایش است. بنابر برآوردها تا سال 2018 پیش‌بینی می‌شود هشت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری تنها از طریق بانک‌ها در این حوزه صورت پذیرد. فین تک حوزه ی مالی یکی از حوزه هایی است که با پیشرفت فناوری، در آن به تزریق ایده های جدید و ارائه ی نوآوری نیاز جدی وجود دارد؛ نوآوری هایی که در نهایت به خدمت رسانی بهتر به مشتریان این حوزه منجر خواهند شد.

شرکت‌های این حوزه نیاز به متخصصان و استعدادهای تکنولوژی دارند تا بتوانند در آینده این صنعت همچنان باقی مانده و نفس بکشند. از هوش مصنوعی واقعیت مجازی گرفته تا روش‌های جدید توسعه سریع، تکنولوژی هم می‌تواند نیروهای شاغل در شرکت‌های مالی را قدرتمندتر کرده و هم به آنها ابزارهایی برای خلاقیت بیشتر ارائه کند. فناوری مالی یا Fintech این روزها تبدیل به موضوعی داغ در بازار سرمایه جهانی و محافل استارتاپی کشورهای مختلف شده است.

در ایران نیز چند سالی است که استارتاپ های "فین تک" پا به عرصه ظهور گذاشته اند و حمایت کنندگانی همچون فینوا و فناپ و... از استارت آپ های این حوزه در ایران وجود دارند.

برای مثال دو استارت آپی که در ایران جزوه دسته فین تک هستند: "فاندوران" ( یک بستر سرمایه‌پذیری جمعی (crowdfunding) است. افرادی که در زمینه‌‌ی هنر، فناوری، طراحی محصول، آی تی و امور اجتماعی و خیریه فعال هستند و ایده‌های خلاقانه دارند، برای پروژه خود در فاندوران کمپین طراحی می‌کنند و شروع به جذب حمایت‌های مالی از مخاطبان فاندوران می‌کنند. پشتیبانان در ازای دریافت پاداش‌های مشخص، از کمپین‌های فعال در فاندوران حمایت می‌کنند.) و "وین وین" (که با هدف راه اندازی و توسعه این سیستم در کشور عزیزمان فعالیت خود را آغاز نموده و امیدوار است بتواند با ارایه راهکاری ایمن، سریع، راحت و دسترس پذیر به راه اندازی و توسعه سامانه های پرداخت با تلفن همراه در ایران کمک نماید.

تیم وین وین دارای تجربه چند ساله در حوزه طراحی و تولید اپلیکیشن های تلفن همراه و حوزه پرداخت می باشند که همیشه خلاقیت، کیفیت، پشتکار و تعهد به مشتریان را در سرلوحه فعالیت های خود قرار داده اند. )

استارت آپ های فین‌تک در جهان

مطابق آمارهای موسسه اکسنچر سرمایه‌گذاری در استارت آپ های فین‌تک که در سال ۲۰۰۸ حدود ۹۳۰ میلیون دلار بوده، ۱۲ برابر شده و در سال ۲۰۱۴ به بیش از ۱۲ میلیارد دلار رسیده است. آن‌گونه که شهرداری لندن می‌گوید، ۴۰ درصد از نیروی کار شهر لندن در بخش‌های خدمات مالی و فناوری کار می‌کنند.

برخی از شرکت‌های شناخته‌شده فین‌تک مانند Funding Circle، Nutmeg and و TransferWise در لندن فعالیت می‌کنند. در ایالات‌متحده آمریکا نیز استارت‌آپ‌های فین‌تک متعددی مانند فاندرا،آی‌ای‌ایکس، لندینگ، بی‌هلف،استرایپ، مانی‌دات‌نت، پلیدکلاب، رابین‌هود و... فعالیت می‌کنند.

در اروپا حدود ۱.۵ میلیارد دلار در شرکت‌های فین‌تک در سال ۲۰۱۴ سرمایه‌گذاری شده است که سهم شرکت‌های حاضر در لندن ۵۳۹ میلیون دلار، آمستردام ۳۰۶ میلیون دلار و استکهلم ۲۶۶ میلیون دلار بوده است. معاملات اروپایی‌ها در فین‌تک در پنج فصل متوالی رو به افزایش بوده است و از ۳۷ مورد در فصل چهارم ۲۰۱۵ به ۴۷ مورد در فصل اول ۲۰۱۶ رسیده است. در آسیا و اقیانوسیه، هاب جدیدی برای فناوری‌های مالی در استرالیا از آوریل ۲۰۱۵ شروع به فعالیت کرده است.

در حال حاضر بازیگران قوی در صنعت فین‌تک مانند Tyro Payments، QuietGrowth و Stockspot فعالیت می‌کنند و هاب جدید شتاب رشد در این منطقه را بیشتر خواهد کرد. یک آزمایشگاه نوآوری در فناوری‌های مالی نیز در هنگ‌کنگ راه‌اندازی شده است که روند نوآوری در خدمات مالی به کمک فناوری را تقویت خواهد کرد. کمپانی قابل‌ذکر دیگر، VMoney است که در فیلیپین فعالیت می‌کند. فین تک آیا بانکداری سنتی با این نوآوری ها به چالش کشیده می شود؟

شرکت‌های فین‌تک قرار نیست بانک‌ها و موسسات مالی سنتی و قدیمی را از بین ببرند. این استارت‌آپ‌ها هنوز نوپا و کوچک هستند و نتوانسته‌اند تمام مشتریان قدیمی و وفادار بانک‌ها را به خودشان جلب کنند. استارت‌آپ‌های فین‌تک با روش هایی صنعت مالی و بانکداری را متحول کرده و دوباره شکل می‌دهند.

پس این دسته از شرکت‌ها تهدیدی برای بانک‌های سنتی به حساب نمی‌آیند به این علت که اندازه فعالیت این شرکت‌ها در مقایسه با حجم فعالیت بانکی در آمریکا ناچیز است. به‌عنوان نمونه شرکت LendingClub در مجموع 9 میلیارد دلار وام را در بازار هدایت کرده است که در مقایسه با 885 میلیارد دلار وامی که بانک‌های آمریکایی تنها به‌صورت کارت‌های اعتباری مدیریت می‌کنند اگر شرکت‌های فناوری مالی تامین‌کننده اصلی سرمایه برای نهادهای مختلف جامعه بودند، فعالیت صنعت بانکداری محدود به قبول سپرده و نگهداری دارایی نقدشونده و مطمئن می‌شد. در کنار این فعالیت بانک، شرکت‌های فناورانه حوزه مالی با تطبیق بین وام‌دهنده و وام‌گیرنده، این وظیفه را با سرعت بیشتر و هزینه کمتری اجرا می‌کردند.

در این شرایط اقتصاد جهانی با بدهی و اهرم مالی بسیار کمتری اداره می‌شد، اما قبل از آنکه این تصویر ایده‌آل در اقتصاد اتفاق بیفتد، این شرکت‌های تازه‌وارد به حوزه مالی، حاشیه سود صنعت بانکداری را کاهش خواهند داد.

نصر

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر