روند رو به رشد استفاده از کارت های اعتباری

شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ 0 نظر 391 بازدید

روند رو به رشد استفاده از کارت های اعتباری

یکی از رایجترین خدمات بانکی در کشورهای پیشرفته ارائه کارتهای اعتباری است که در مقایسه با دیگر تسهیلات از استقبال قابل توجهی برخوردار هستند. به همین منظور هم در سال های گذشته برخی از بانک ها و کارشناسان برای ورود این خدمت در بانک های کشور مطالعات و برنامه های مختلفی را به اجرا گذاشتند تا این کارت را به کشور وارد کنند.

به طور کلی منظور از کارت اعتباری، ارائه کارتی از سوی بانک یا موسسه اعتباری به متقاضی کارت است که بر اساس آن متقاضی بتواند تا میزان مشخصی که به آن سقف اعتبار گفته می شود از محل اعتباری که توسط بانک به دارنده کارت داده شده است از مراکز فروش کالا یا خدمات خرید نماید.

بانک یا موسسه اعتباری در بازه های یک ماهه صورتحساب دارنده کارت اعتباری را صادر و به وی ارائه می کند و دارنده کارت بر اساس شرایط اعطای کارت اعتباری موظف می شود تا اعتبار مصرفی در بازه زمانی یک ماهه را تسویه و یا به صورت اقساطی بازپرداخت کند.

به همین منظور می بایست قراردادی بین بانک و دارنده کارت منعقد گردد و در آن شرایط اعطای اعتبار، شرایط مصرف اعتبار، شرایط بازپرداخت اعتبار، نرخ سود، کارمزدها، جرائم و... تعریف و مشخص شود. هر چند هنوز بسیاری از بانک های کشور برنامه ای برای کارت های اعتباری اعلام نکرده اند و آمار توزیع این نوع از کارت ها در بعضی از بانک ها صفر است و هر چند بانک هایی هستند که کارت های اعتباری که صادر می کنند با نوع استفاده متعارف و استاندارد این کارت ها در دنیا و کشور های پیشرفته متفاوت است؛

اما آمار منتشر شده از بولتن خبری شاپرک در مهر ماه نشان دهنده روند رو به افزایش صدور کارت های اعتباری است. بنا بر آمار اعلام شده در بولتن خبری شاپرک به عنوان بولتن رسمی بانک مرکزی ایران، طی یک ماه گذشته میزان صدور کارت های اعتباری در کشور با افزایش 3/0 (سه دهم) درصدی که در یک ماه گذشته به 14/0 درصد رسیده است.

اگرچه فاصله زیادی بین این آمار و استاندارد های جهانی وجود دارد، اما با توجه به اینکه همه بانک های کشور در زمینه صدور کارت های اعتباری فعالیت ندارند، با این وجود همین روند رو به افزایش می تواند نشان دهنده گرایش به حرکتی جدی در زمینه پیشرفت صدورکارت های اعتباری باشد.جدول زیر بر اساس آمار منتشر شده از شاپرک نشان دهنده وضعیت بانک‌های کشور در صدور کارت‌های دارای تراکنش است.

 مطابق آخرین آمار منتشر شده در بولتن خبری شاپرک بانک ملی ایران مثل گذشته به طور جدی در زمینه کارت های اعتباری به فعالیت می پردازد.

طبق این آمار در مهر ماه 1395 تعداد کارتهای دارای حداقل یک تراکنش متعلق به 35 بانک صادرکننده، 96 هزار و صد و هفتاد و سه کارت بوده است، که بانک ملی با آماری بیش از 74 درصد، سردمدار صدور این نوع از کارت در میان بانک های کشور است.

 

 علاوه بر این نمودار های زیر نشانگر رشد و سهم بانک ملی در آمار بانک ملی در تعداد تراکنش، کارت صادر شده و مبلغ اعتبار مصرف شده ( بر حسب میلیون ریال) از کارت های اعتباری است. بر اساس این آمار بانک ملی توانسته است به طور جدی در زمینه کارت های اعتباری رشد داشته باشد.

 

 

منبع: توسعه پیشگامان پویا

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر