NFC فصلی برای رقابت اپراتورها

شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ 0 نظر 246 بازدید

NFC فصلی برای رقابت اپراتورها

سارا رشادی زاده

چند وقتی است که سخن از ورود سیمکارت‌های NFC و پرداخت موبایلی در ایران به میان آمده است. طرحی که تا کمتر از دو ماه آینده کلید می‌خورد و به دنبال آن دارندگان تلفن همراه می‌توانند به جای حمل پول نقد یا استفاده از کارت‌های اعتباری و الکترونیکی، از خدمات پرداخت الکترونیک موبایلی بهره‌مند شوند.

 

با ارائه این خدمات مشترکان تلفن همراه، خدماتی نظیر امضای امن دیجیتال، کیف پول الکترونیکی برای مبادلات خرد، بستر تبادلات سریع مبتنی بر فناوری NFC و کارت‌های بانکی شبیه‌سازی شده را روی سیم کارت‌های خود خواهند داشت که این خدمات علاوه بر تسهیل‌گری، امنیت تبادلات دیجیتال کشور را هم تضمین می‌کند.

این شیوه در حال حاضر با استقبال کشورهای مختلف مواجه شده و طرفداران زیادی دارد. شاید همین موضوع دلیلی بر سرمایه‌گذاری هنگفت غول‌های فناوری جهان در این عرصه باشد. به‌عنوان نمونه شرکت‌های گوگل و اپل در دو سال اخیر سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی برای تحول در بخش پرداخت‌های الکترونیک داشته‌اند که فناوری NFC به دلیل جذابیت‌های منحصربه‌فردش محور اصلی این سرمایه‌گذاری‌ها به‌شمار می‌آید.

چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگویی تلویزیونی از مذاکره با بانک مرکزی برای ورود پول الکترونیک به کشور خبر داده و ابراز امیدواری کرده بود که تا دو ماه آینده کاربران ایرانی بتوانند به واسطه طرح پول الکترونیکی از موبایل‌شان به‌عنوان یک کارت بانکی استفاده کنند.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نحوه همکاری اپراتورها و بانک در این سازوکار نیز اعلام کرد: «دولت به‌عنوان متولی قرار است بستری را برای تمامی اپراتورها فراهم کند که بر مبنای آن در طول ۲، ۳ ماه آینده تمامی اپراتورها قادر به بهره‌برداری از این خدمات به کمک شرکت خدمات انفورماتیک که قرار است زیرساخت را فراهم کند، خواهند بود. »

خدمات اپراتورهای ایرانی

با اعلام این خبر از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، توافقی میان اپراتور همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک انجام شد که بر مبنای آن به‌زودی ارائه خدمات بانکداری و پرداخت الکترونیک بر بستر موبایل امکان‌پذیر می‌شود. براساس این تفاهمنامه همراه اول با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی، زیرساختی برای ارائه خدمات به تمامی مراکز زیرساختی کشور و سایر اپراتورها فراهم خواهند کرد و سرویس‌های پایه خدمات دولت الکترونیک و پرداخت الکترونیک همراه را در اختیار نهادهای دولتی، موسسات مالی و بانکی برای ارائه به مشتریان خود خواهند گذاشت.

همراه اول

در حال حاضر همراه اول در خدمات پرداخت الکترونیک خود به کمک جیرینگ یک سرویس NFC را ارائه می‌کند اما در این سرویس دیگر نیازی به سیمکارت با قابلیت NFC و داشتن یک گوشی مجهز به NFCنیست. این سرویس درواقع یک تگ است که با چسباندن آن پشت هر گوشی همراه کاربر می‌تواند پرداخت‌های خرد خود را انجام دهد. در حال حاضر کاربر برای شارژ این تگ می‌تواند به ایستگاه‌های مترو و باجه‌های شارژ کارت مترو مراجعه و آن را شارژ کند. البته در آینده‌ای نزدیک امکان شارژ آن از داخل موبایل و از طریق حساب جیرینگ کاربر نیز فراهم می‌شود.

ایرانسل

اما ایرانسل هم در این زمینه بیکار نمانده و به‌تازگی از سیمکارت‌های NFC خود رونمایی کرده است. این سرویس یک کیف پول موبایلی است که به مشتری این امکان را می‌دهد تا پرداخت‌های خرد را به کمک موبایلش به سادگی انجام دهد. در حال حاضر برای شارژ کردن این سرویس کاربر می‌تواند مبلغ مورد نظرش را از طریق دستگاه خودپرداز یا کارتخوان انتخاب کند و پس از نزدیک کردن موبایلش به دستگاه، وجه از کارت بانکی فرد وارد کیف پول موبایلی کاربر می‌شود.

در آینده‌ای نزدیک هم امکان شارژ این سرویس ازطریق خود موبایل به کمک کیف پول موبایلی ایرانسل فراهم خواهد شد.

رایتل

رایتل نیز در مقام اپراتور سوم از سرویس NFC خود سخن گفته است. در این سرویس کاربر باید یک سیمکارت رایتل مجهز بهNFC خریداری کند تا از خدمات آن بهره‌مند شود. در کنار این سیمکارت لازم است که دستگاه موبایل کاربر نیز مجهز به NFC باشد؛ در غیر این صورت کاربر باید از یک آنتن NFC زیر سیمکارت و روی باتری استفاده کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند.

تاثیر NFC بر نظام بانکی

امیرحسین دوایی، معاون وزیر ارتباطات درباره تاثیرگذاری این سیمکارت‌ها در تحول نظام بانکی و ارتباطی ایران به گسترش تجارت گفت: «فناوری NFC در واقع فناوری پرداخت الکترونیک میان گوشی‌های همراه و دستگاه‌های پرداخت الکترونیک بانکی است.

این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز افزایش تعامل میان فروشنده و مشتری در بخش‌های مختلفی ازجمله خرده‌فروشی، حمل‌ونقل و مواردی مانند آن باشد و می‌تواند باعث سهولت در خریدهای روزانه مردم شود. بر همین اساس می‌توان گفت ورود این فناوری به کشور نقش مهمی در تجارت خرد بازی می‌کند. در این میان نکته اصلی آن است که چالش اصلی این حوزه رسمیت دادن به این روند از سوی نهادهای مالی کشور است.

 

فناوری NFC برای گسترش هرچه بیشتر و اجرای موفق خود در ایران باید از این حمایت‌ها برخوردار شود تا بتواند اعتماد مشتریان را جلب کند و با موفقیت اجرا شود. »

 

مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تاثیر استفاده از این سرویس در نظام پولی و مالی ایران به گسترش تجارت گفت: «ورود این سیمکارت‌ها تحول چندانی در نظام پولی و مالی نخواهد داشت، چراکه در حوزه خریدهای خرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هرچند نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که پرداخت‌های خرد را آسان‌تر می‌کند. این روند در حوزه پرداخت الکترونیکی قرار می‌گیرد و چیزی مشابه استفاده از کارت الکترونیکی یا پرداخت آنلاین است. تنها تفاوت آن، این است که دارندگان سیمکارت‌های NFC باید سیمکارت خود را در بانک ریجستر کنند و پس از آن پرداخت‌ها از این کانال انجام می‌شود.این روند رابطه‌ای میان بانک و مشتری است و به هزینه اضافه‌ای برای اجرای آن نیاز نیست.»

NFC به زبان ساده

پرداخت با NFC درحال‌حاضر یکی از امن‌ترین روش‌های پرداخت است که کشورهای صنعتی از آن استفاده می‌کنند. نگرانی در این زمینه نباید وجود داشته باشد چون قرار است این طرح برای پرداخت‌های خرد اجرا شود و اگر هم مشکل امنیتی مثل زورگیری به وقوع بپیوندد قربانی ضرر چندانی نخواهد کرد چون سقفی برای خرید روزانه برای هر مشترک در نظر گرفته خواهد شد.

علاوه بر این پرداخت از طریق NFC می‌تواند هزینه واردات کارت‌های هوشمند، چاپ اسکناس و ضرب سکه را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد. در این روش بدون نیاز به وارد کردن رمز می‌توان پرداخت‌ها را به سرعت انجام داد و همین موضوع یک مزیت در خریدهای خرد به شمار می‌آید.

NFC تراشه‌ای در پشت برخی گوشی‌های هوشمند است که به کاربر امکان می‌دهد با نزدیک کردن گوشی خود به دستگاه‌های مخصوص، اطلاعات موردنظرش را انتقال دهد. این فناوری نوعی ارتباط رادیویی است که به کمک آن می‌توان انواع خدمات پرداخت و بانکداری همراه را انجام داد.

پرداخت‌های الکترونیکی با روش NFC بخشی از امکانات این فناوری است و می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده توسعه بیشتری پیدا کند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این فناوری حذف همه کارت‌های بانکی است و کسانی که کارت اعتباری چندین بانک را با خود به همراه دارند، می‌توانند همه آنها را به طور تجمیع شده روی گوشی خود قرار دهند. با داشتن سیمکارت NFC می‌توان اطلاعات مربوط به انواع کارت‌های بانکی را روی سیمکارت و به صورت امن ذخیره کرد و پرداخت‌های آنلاین را از طریق شبکه شتاب با آن انجام داد. همچنین می‌توان انواع کیف پول را روی فضای امن سیمکارت تعریف کرد و به این ترتیب تمامی تراکنش‌ها و پرداخت‌ها را به صورت آفلاین و با نزدیک کردن موبایل به پذیرنده انجام داد.

منبع : گسترش تجارت

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر