رشد چشمگیر سیستم های پرداخت همراه

یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ 0 نظر 268 بازدید

رشد چشمگیر سیستم های پرداخت همراه

تکنولوژی پرداخت موبایلی از سال 2013 که شرکت اپل وارد بازار پرداخت همراه شد رشد چشمگیری کرد. در آن زمان Apple pay تنها ابزار اصلی پرداخت همراه بود. اما در دو سال اخیر انواع گوناگونی از سیستم‌های پرداخت موبایلی مانند Android Pay، Samsung Pay، Walmart Pay در جهان و WinWin در ایران روانه بازار شدند.

با وجود مزایای بیشمار پرداخت موبایلی هم برای فروشندگان و هم برای خریداران همچون سطح امنیتی بالا، سرعت در پرداخت و یکپارچه‌سازی برنامه‌های وفاداری، به نظر می‌رسد پرداخت همراه هنوز در حدی که شایسته آن است جایگاه خود را در میان کاربران پیدا‌ نکرده‌ است که می‌تواند به دلیل عدم آگاهی از منافع بیشمار آن یا سخت بودن تغییر عادات خرید برای افراد باشد. با‌‌این‌‌حال با‌وجود‌اینکه پرداخت‌ الکترونیکی از طریق کامپیوتر در سال‌های اخیر به شدت رشد‌کرده‌است، آمارها نشان‌می‌دهد که ‌پرداخت موبایلی با سرعت زیادی در حال پیشی گرفتن است.

شاید به جرأت بتوان گفت پرداخت موبایلی در‌حال‌حاضر مدرن‌ترین و کارآمدترین سیستم پرداخت است که این امر به لطف پیشرفت‌های تکنولوژیکی و زیرساختی که به افراد امکان پرداخت از طریق تلفن همراه را می‌دهد، میسر شده است.

به عنوان شاهد این مدعاها می‌توانیم به داده‌های آماری زیر که حاصل تحقیقات موسسات معتبر جهانی است اشاره کنیم.

حجم تراکنش‌ها از طریق پرداخت موبایلی در مقایسه با پرداخت الکترونیکی با کامپیوتر در صنعت خرده‌فروشی در آمریکا تا سال 2015 و تخمین روند تغییرات آن تا سال 2020

 

 

رشد چشمگیر سیستم پرداخت همراه همان‌طور که در نمودار دیده‌می‌شود در سال 2013 حدود 11% از کل فروش در صنعت خرده‌فروشی از طریق پرداخت موبایلی انجام شده است و بر همین اساس تخمین‌زده‌شده که این مقدار تا سال 2020 به 45% خواهد رسید.

میزان استفاده افراد از روش‌های پرداخت الکترونیکی گوناگون بر اساس گروه سنی و بر اساس روش مورد استفاده؛ پرداخت موبایلی، پرداخت با کامپیوتر رو میزی یا پرداخت با لپ‌‌تاپ، در سال 2015 در آمریکا

 

رشد چشمگیر سیستم پرداخت همراه واضح‌ است که میزان استقبال افراد از روش پرداخت همراه در گروه‌های سنی جوان‌تر به مراتب بیشتر از افراد مسن است. با‌ ‌اینکه سیستم پرداخت موبایلی بسیار جوان‌تر از سایر روش‌هاست، اما تقریبا یک سوم سهم پرداخت را به خود اختصاص‌داده‌است.

دلایل استفاده از سیستم پرداخت موبایلی در یک نظر سنجی از کاربران در آمریکا در سال 2014

 

 

رشد چشمگیر سیستم پرداخت همراه با نگاهی به نمودار بالا قابل‌ درک ‌است که تمام مزایای استفاده از سیستم پرداخت موبایلی از نظر اهمیت در سطح بالایی قرار دارند و درمیان آنها درصد بیشتری از کاربران انگیزه خود را برای استفاده از سیستم پرداخت همراه دریافت بن‌های تخفیف اعلام کرده‌اند.

درصد فروشندگانی که در فروشگاه‌های خود از سیستم پرداخت موبایلی استفاده ‌می‌کنند. این نظر‌سنجی در سال 2014 در کشورهای ژاپن، کره جنوبی، آمریکا و چین انجام‌شده‌است.

رشد چشمگیر سیستم پرداخت همراه نکته قابل‌توجه در این نمودار این است که با وجود درصد بالای استفاده از سیستم پرداخت همراه در آمریکا، استفاده از این سیستم در کشورهای چین و کره جنوبی رشد چشمگیرتری داشته‌است.

نکته دیگر این است که این داده های آماری مربوط به تحقیقات سال 2014 است و با توجه به روند صعودی استفاده از پرداخت همراه، لزوما این درصدها اکنون مقادیر بزرگتری دارند. همان‌طور که دیدید آمارها نشان‌دهنده این است که سیستم پرداخت موبایلی به سرعت در حال رشد است و در همین دوره کوتاهی که از تولد آن می‌گذرد سهم خیره‌کننده‌ای از تراکنش‌های پرداخت را تصاحب کرده‌است.

در‌همین‌راستا مجموعه وین‌وین کوشیده‌است تا با ارائه مجموعه ای کامل از راهکارهای پرداخت موبایلی، اکوسیستم پرداخت موبایل را در کشورمان ایجاد کند و آن را گسترش دهد. بنابراین هر کاربر ایرانی می‌تواند با پیوستن به وین‌وین، همگام با روندهای روز دنیا پیش برود و با بهره‌گیری از مزایای این تکنولوژی سودمند، فرایندهای خرید خود را تسهیل ببخشد.

منبع : وین وین بلاگ

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر