افتتاح نخستین جایگاه CNG مجهز به دستگاه های کارتخوان

جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 290 بازدید

افتتاح نخستین جایگاه CNG مجهز به دستگاه های کارتخوان

 

نخستین جایگاه CNG مجهز به دستگاه های پرداخت الکترونیکی،توسط شرکت کارت اعتباری ایران کیش افتتاح شد.

 

به گزارش پرداخت برتر از روابط عمومی ایران کیش ،علی یادگار مدیر این پروژه در شرکت کارت اعتباری ایران کیش، با بیان اینکه پروژه CNG در این شرکت ، از بهمن ماه سال گذشته کلید خورده است، گفت :"2314 جایگاه سوخت CNG در ایران وجود دارد که قرار بر نصب2500 کیوسک در این جایگاه ها است." یادگار گفت:" شرکت های پخش فراورده های نفتی ایران و CNG،جهت تجهیز جایگاه سوخت رسانی با چند پیمانکار قرارداد بسته اند که شرکت خارجی DEVELCO و شرکت داخلی"هوایار" ، از مهمترین آن هاست."

وی ادامه داد": با حضورپیمان طبری معاون فناوری اطلاعات شرکت کارت اعتباری ایران کیش ، این شرکت(ایران کیش)، پروژه خود را برروی جایگاه های CNG و مشخصا " دیسپنسرهای" شرکت هوایار آغاز کرد . ایران کیش توانست با برقراری ارتباط سرور هوایار با سرور های خاص این پروژه و سوییچ آن ،برنامه ای را پیاده سازی کند تا مقدار مصرف گاز در نازل ها به ریال تبدیل شده و سپس از طریق سیستم و کیوسک این شرکت (ایران کیش)،بصورت پرداخت الکترونیکی انجام شود."

وی تاکید کرد :"هدف ایران کیش، پوشش تمامی 1200 جایگاه شرکت هوایاردرجایگاه هایCNG کشور است."

علی یادگار درباره افتتاح پروژه امروزدرشهریار گفت:" در حال حاضر یک جایگاه به صورت پایلوت در شهید همت شهریار افتتاح شده است. این جایگاه ، مراحل عملیاتی و تست خود را با موفقیت کامل به انجام رسانده و ازامروز رسما آغازبه کار کرده است. این جایگاه دارای سه دیسپنسر است که هر دیسپنسر دونازل دارد و مبلغ همه نازل ها از طریق کیوسک شرکت کارت اعتباری ایران کیش و به وسیله کارت، قابل پرداخت هستند. "

وی افزود: "تفاوت مهم کیوسک CNG شرکت ایران کیش با کیوسک هایی که برروی پمپ بنزین نصب می شود ، در استانداردهایی است که بایدرعایت شوند ، حفظ استاندارها و گذر مراحل فنی تجهیز جایگاه های گازبه دستگاه های پرداخت الکترونیکی ، به مراتب دشوارتر از تجهیز جایگاه های پمپ بنزینبه این دستگاه هاست . "

یادگارگفت : "ایران کیش حدود دو تا سه ماه جهت رعایت الزامات ایمنی و اخذ استانداردهای لازم در این زمینه وقت صرف کرد." وی اضافه کرد :" دستگاه های پرداخت CNG ایران کیش دستگاه لمسی (تاچ ) رنگی و گرافیکی است. فرد به راحتی می تواند پمپ و نازل را انتخاب کند، مصرف گاز، نمایش داده می شود، فرد کارت را می کشد رمز را وارد و بهای مربوطه پرداخت می شود." یادگار گفت : " شرکت CNG از نتیجه کار شرکت ایران کیش بسیار راضی است و قرار است تا 1200 جایگاه مجهز به دیسپنسرهای هوایار به ایران کیش معرفی شده تا درآن جایگاه ها نیز با کمک دستگاه ایران کیش پرداخت های الکترونیکی انجام شوند ."

استانداردها

یادگار گفت:" ما برای به ثمر نشاندن این پروژه ، ملزم به رعایت دونوع استاندارد بودیم. نخست استانداردهای مربوط به نفت و گازکه در مسئله نصب سرور، کابل کشی، تجهیزات و ... رعایت شد، در تمام مراحل اجرا نیز، نمایندگان " HSE" شرکت پخش فراورده های نفتی ایران و شرکت CNG حضور داشتند. مورد بعدی، استاندارد IP مخصوص کیوسک ایران کیش بود ، که آن استاندارد را نیزاخذ کردیم ."

وی تاکید کرد :" از سوی دیگر الزامات مخصوص شرکت شاپرک را نیز در نظر گرفتیم و دستگاه در نظر گرفته شده دارای استاندارد PCI از شرکت شاپرک می باشد." یادگار درباره مدت زمان به ثمر نشستن این پروژه گفت:"نمونه اولیه این پروژه به خاطر رعایت الزامات دوجانبه (هم الزاماتی که شرکت شاپرک و هم الزاماتی که شرکت پخش فراورده های نفتی داشت)، و با توجه به مسائل اجرایی ، بحث تحلیل و مطالعه، سه ماه زمان برد، در بخش توسعه تطبیق سرورهای ایران کیش با سرورهای "هوایار" 2 ماه وقت صرف شد و بخش اجرایی کردن آن هم یک هفته طول کشید که نتیجه این دستاورد امروز در شهریار مورد بهره برداری قرار گرفت "

وی افزود :" تخمینی که برای عملیاتی کردن تمام دستگاه های ایران کیش بر روی 1200 دستگاه "هوایار" جایگاه هایCNG می توان داشت بسته به نوع پراکندگی جایگاه های CNG بین 6 تا 12 ماه است. اما در مجموع ، می توان زمان پیاده سازی 2500 کیوسک شرکت ایران کیش در تمامی جایگاه های CNG را بین 12 تا 18 ماه ارزیابی کرد . "

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر