زبان برنامه نویسی COBOL، مصداق دود از کنده بلند میشود

یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ 0 نظر 274 بازدید

زبان برنامه نویسی COBOL،مصداق دود از کنده بلند میشود

حمیدرضا نورصالحی؛ مشاور و طراح سیستمهای پیشرفته علم و فن آوری

تلاشهای خانم Grace Hopper در کمیته توسعه زبانهای سیستمهای داده ای (CODASYL) در سال 1959 میلادی بر روی پروژه ای که از سوی وزارت دفاع ایالات متحده برای طراحی یک محیط برنامه نویسی پرتابل که با ماموریت پردازش داده ها تعریف شده بود، در نهایت به خلق زبان برنامه نویسی COBOL منتهی گردید.

این زبان برنامه نویسی پس از اعمال فشار وزارت دفاع بر سازندگان سخت افزار های رایانه ای در تهیه زمینه های لازم برای استفاده از آن، پس از چندین مرحله به روز رسانی و سازگاری در سال 1968 به صورت استاندارد منتشر شده و آخرین ویرایش آن که به صورت ساختار یافته و شی گرا عمل میکند، با کد استاندارد ISO/IEC 1989:2014 قابل مطالعه است.

 زبان برنامه نویسی COBOL با فرامینی که کاملا به زبان انگلیسی شباهت دارد به منظور دارا بودن دو خاصیت self-document بودن و خوانا بودن برای افرادی که کمتر به دانش انفورماتیک آشنا هستند، توسعه پیدا کرد. این خواص از منظر امنیتی و نیاز به عاری بودن از هر نوع بدافزار در سیستم های نظامی و بعد ها در سیستمهای دولتی، سازمانی و مالی مورد توجه قرار گرفت. به طور مثال بر عکس عبارت x=y; در زبانهای برنامه نویسی پیشرفته، تفهیم این الگوریتم ساده در زبان COBOL به رایانه با عبارت MOVE x TO y انجام میپذیرد که به این ترتیب کار بازرسی از الگوریتمهای تدوین شده در تیم های طراحی را برای مدیران ارشد ساده تر نموده و در مواردی که نیاز به واکنش سریع به یک رخداد امنیتی است، مراحل دست و پا گیر مستند سازی را از بین میبرد.

این زبان برنامه نویسی در حالی توسط محافل آکادمیک مهندسی نرم افزار مورد بی توجهی قرار میگیرد که این زبان برنامه نویسی با هدف پردازش سریع و تبدیل ورودی ها به خروجی های مورد نظر که از جنس داده های عددی و رشته های کوتاه میباشد مورد استفاده وسیع در کسب و کار هایی است که نیازمند پردازش ترتیبی (sequential) داده های کلان بوده است. امروزه COBOL 2014 به کتابخانه هایی مجهز شده است که به صورت بسیار موثری روی پردازش XML DATA عمل میکند، لذا مبحث ورود به دوران پردازش های Semantic و استفاده از هوش مصنوعی در سیستمهای آینده نگر را هموار میسازد. به نظر میرسد بازگشت دوباره زبان برنامه نویسی COBOL در آستانه سال 2017 میلادی که در حال حاضر بیش از 220 میلیارد خط نرم افزار به این زبان، سرورهای سیستمهای مالی دنیا را مدیریت میکند، یکی از زیر ساخت های فن آورانه مورد نیاز فن آوری های مالی باشد که در برخی از دانشگاه های معتبر دنیا مجددا مورد توجه قرار گرفته و مکمل قابل توجهی برای استاندارد ISO 20022 به شمار میرود و آشنایی با آن به فین-تک های ایرانی اکیدا توصیه میگردد.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر