نظام مالی اقتصاد دانش بنیان تدوین می شود/فین تک ها رسمیت می یابند

جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 116 بازدید

نظام مالی اقتصاد دانش بنیان تدوین می شود/فین تک ها رسمیت می یابند

 

یک کارشناس بانکداری الکترونیک از انجام مذاکراتی بین معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی درباره همکاری و مشارکت این بانک در تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان خبرداد.

 

به گزارش پرداخت برتر و به نقل از ایبنااحسان جابر انصاری، از انجام مذاکراتی بین معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی درباره همکاری و مشارکت این بانک در تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان خبرداد که بر اساس آن فعالیت کسب‌وکارهای الکترونیکی نظام‌مند می‌شوند و فین تک‌ها رسمیت می‌یابند.

وی اظهارداشت: عمده محصولاتی که در این حوزه عرضه می‌شود، محصولات استارت آپی و ایده محور هستند، ازاین‌رو بسته به فضای کسب‌وکار هر جامعه‌ای می‌تواند مقررات و نحوه نظارت بر آن متفاوت باشد. با این روند کنترل این فضا برای بانک‌های مرکزی دنیا و رگولاتور اصلی هر کشوری بسیار سخت است.

جابر انصاری تصریح کرد: در هر کشوری بحث رگولیشن در حوزه فین تک وجود دارد و رسمیت یافتن فعالیت فین تک‌ها اگر منجر به عرضه محصولات آماده‌ای که از سوی استارت آپ ها تولیدشده و تنها به دلیل محدودیت‌های رگولیشنی ارائه نشده است، شود روند مناسبی است.

این کارشناس بانکداری الکترونیک ادامه داد: در حال حاضر در حدود ۲۵ الی ۳۰ استارت آپ فعال در زمینه فین تک در کشور وجود دارد که اگر این نظام با اقتباس از رویه‌های رایج در جهان و بومی سازی آن‌ها با شرایط کسب‌وکار رایج در کشور عملیاتی شود، فرصت خوبی برای ارائه محصولات استارت آپ هایی که در کشور شکل‌گرفته، است.

وی خاطرنشان کرد: اگر فعالیت فین تک‌ها با توجه رویه‌های رایج در دنیا در کشور نظام‌مند شود فرصت خوبی برای ایجاد فضای کارآفرینی و عرضه محصولاتی که قابل تطبیق با نظام‌های بین‌المللی بانکی دنیا است را فراهم می‌کند و خبر خوبی برای فعالان در این عرصه است. جابر انصاری با اشاره به دلیل ورود معاونت فناوری ریاست جمهوری به این بخش گفت: این نهاد از این‌ جهت به این موضوع ورود کرده که عمده ایده‌های فین تکی در فضای استارت آپی در کشور در جریان است. یک کارشناس بانکداری الکترونیک ادامه داد: ابن نهاد به‌عنوان بخش هماهنگ‌کننده به این موضوع ورود کرده و بر اساس اطلاعات موجود مذاکراتی نیز با معاونت فناوری بانک مرکزی در این خصوص انجام‌ و همچنین گروه‌هایی نیز در دانشگاه‌های کشور برای همکاری با این پروژه سازمان‌دهی شده است.

جابر انصاری اذعان داشت: معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری یکی از بازوهای تدوین این طرح در کشور است و به‌طورقطع در تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان از همکاری و همفکری سایر نهادهای حاکمیتی و همچنین بخش خصوصی مربوطه بهره‌برداری می‌شود.

وی تاکید کرد: حضور مشاوران خارجی چه به‌واسطه شرکت‌های مشاوره‌ای خارجی و چه به‌واسطه اشخاصی که مطالعات قابل‌سنجشی در حوزه فین تک در سطح جهان داشته‌اند به‌عنوان بخشی از مجموعه‌ای که قرار است در تدوین نظام مالی اقتصادی دانش‌بنیان مشارکت کنند، ضروری به نظر می‌آید. جابر انصاری ادامه داد: همچنین می‌توان روندهایی که در نظام‌های بانکی بین‌الملل به‌خصوص در کشورهای غربی و توسعه‌یافته شرقی در حوزه فین تک عملکرد موفقی داشته اند را بررسی و الگوبرداری کرد.

این کارشناس بانکداری الکترونیک در خاتمه گفت: همچنین بررسی تجربیات موفق و ناموفق سایر کشورها نیز می‌تواند مقدمه خوبی برای تدوین یک نظام جامع مالی اقتصاد دانش‌بنیان در کشور باشد. بر اساس بند دو مصوبه هیئت‌وزیران مسئولیت تهیه و تدوین نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان در کشور بر عهده معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری قرار گرفت است که در آن راه‌اندازی و فعال کردن فین تک‌ها به‌عنوان یک نوع کسب‌وکار الکترونیکی در حوزه دانش‌بنیان پیش‌بینی‌شده و فعالیت این بخش با این روند رسمیت می‌بابد.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر