آینده پرداخت موبایلی و دنیای بدون پرداخت نقدی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 208 بازدید

آینده پرداخت موبایلی و دنیای بدون پرداخت نقدی

جواد قاسم پور

به خاطر بیاورید آخرین باری که برای یک معامله چک کشیده اید کی بوده است؟ یا آخرین باری که برای انجام معامله خود، هیچ گزینه دیگری جز پرداخت نقدی در اختیار نداشته اید؛ جواب این سوالات، نشانه هایی از ایجاد یک سونامی است که در حال بر هم زدن مکانیزم پرداخت های نقدی سنتی است.

 

امروزه حتی در آمریکا نیز حجم زیادی از مبادلات با استفاده از وجوه نقد، به سختی انجام می شود‌ اما در سال-های اخیر به دلیل گسترش تکنولوژی های پرداخت،‌ میل به استفاده از سیستم های پرداخت مجازی به شدت افزایش یافته است. در آینده با رشد بیشتر تکنولوژی، روند تغییر در شیوه پرداخت ها از پول نقد به پرداخت الکترونیکی بیشتر همه گیر خواهد شد.

امروزه سرعت و امنیت بالاتر و هزینه کمتر پرداخت های مجازی نسبت به دهه های قبل،‌ از مزایا و دلایل سیل روی آوردن افراد به این نوع پرداخت ها به حساب می آیند. علاوه بر این، تنوع گزینه هایی که این مکانیزم در اختیار افراد قرار می دهد مانند دستگاه های کارتخوان (POS)، پلتفرم های پرداخت موبایل ی و سیستم های NFC توجیهی دیگر بر توسعه این صنعت هستند. احتمالاً با پلتفرم‌های پرداخت موبایلی شامل کیف پول دیجیتال (Digital Wallet)، نرم افزارهای پرداخت بانکی و اشتراک نظیر به نظیر پول (Peer-to-Peer money sharing)‌ که مثال هایی از این مکانیزم ها هستند، آشنا باشید.

اگرچه‌ در دهه های اخیر، کارت های اعتباری و بانکی سهم عمده ای از پرداخت های مجازی را به خود اختصاص داده بودند؛ اما با ظهور تکنولوژی های پرداخت مبتنی بر موبایل،‌ استفاده از هرگونه وجه نقد و یا حتی کارت اعتباری در آینده بیهوده و غیرضروری به نظر می رسد و از میان گزینه های پرداخت مجازی،‌ روش های مبتنی بر موبایل، ‌آینده روشن تری پیش رو دارند.

گواه این مدعا این است که طبق تحقیقات صورت گرفته در سال 2015،‌ 52% از مردم آمریکای شمالی تا حد زیادی از پرداخت موبایلی آگاه هستند و 18% از مردم به طور معمول از آن استفاده می کنند.

البته نسل جدید، سهم بالاتری در استفاده از این شیوه دارند و 23 درصد از آن ها به طور هفتگی از پرداخت موبایلی استفاده کرده اند.

کاربران پرداخت موبایل طبق گزارش موسسه eMarketer‌، پیش بینی می شود که تراکنش های لمسی برای پرداخت (tap-to-pay) در سال 2016 رشدی بالغ بر 210 درصد خواهد داشت و از میزان 8.7 میلیارد دلار در سال 2015 به میزان 210 میلیارد دلار در سال 2019 خواهد رسید.

در نظر داشته باشید که وجود نرم افزارهای متعدد و متنوع برای حرکت به سمت دنیای بدون وجه نقد، خود می تواند سبب ایجاد سردرگمی شود.

شاید شما برای این کار از Samsung Pay، Apple Pay‌ یا Android Pay‌ استفاده می کنید. نظر شما درباره LoopPay، Square Cash و Venmo‌یا اَپ های کمتر شناخته شده مثل Tilt،‌ Tab، Dwolla، Flint‌ و LevelUp‌ چیست؟

یا شاید شما از Bitcoin‌ استفاده می کنید و اَپ مورد نظر شما Coinbase، Fold،‌ Breadwallet یا Blockchain باشد.

علاوه بر این،‌ تغییر در شیوه انجام معاملات به روش تماماً غیر نقدی و مجازی می تواند عواقب جانبی جالب و درخورتوجهی داشته باشد. تصور کنید در حالی که در اتومبیل خود نشسته اید، از طریق نرم افزار Starbucks قهوه مورد نظر خود را سفارش می دهید؛ در ساعت مقرر به محل صرف قهوه می روید و پس از اندکی انتظار، شماره شما توسط دستگاه فراخوانی شده و شما بدون رد و بدل کردن حتی یک کلمه با پرسنل کافه، نوشیدنی خود را تحویل میگیرید.

 البته این سطح از برقراری ارتباط به شخصیت و مود فرد بستگی دارد، اما این تجربه جدید در خرید و روابط انسانی می تواند جالب یا نگران کننده باشد. در حالت کلی متأثر شدن سطح و شیوه روابط و معاشرت های انسانی از تکنولوژی، امری اجتناب ناپذیر است اما با در نظر گرفتن آینده روشن صنعت پرداخت با موبایل در کنار سردرگمی افراد به علت تعدد و تنوع اَپ ها و روش های موجود،‌ شرکتی که بتواند محصولی جامع برای خرید در همه صنایع و فروشگاه ها ارائه کند، به رهبر و پیشگام این تکنولوژی بدل خواهد شد.

وین وین

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر