نخستین اجلاس توسعه دهندگان وب فارسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 224 بازدید

نخستین اجلاس توسعه دهندگان وب فارسی

در سال‌های اخیر دامنه استفاده از فناوری و ابزارهای جدیدی که تکنولوژی برای جوامع مختلف فراهم کرده، در ایران رو به گسترش بوده است. نمود آشکار این امر را به خوبی می‌توان در استقبال افراد از فضای مجازی و فعالیت آنها در این حوزه مشاهده کرد.

 

در سال‌های اخیر دامنه استفاده از فناوری و ابزارهای جدیدی که تکنولوژی برای جوامع مختلف فراهم کرده، در ایران رو به گسترش بوده است. نمود آشکار این امر را به خوبی می‌توان در استقبال افراد از فضای مجازی و فعالیت آنها در این حوزه مشاهده کرد. استقبال حداکثری افراد جامعه نسبت به فضای مجازی به حدی چشمگیر بوده که حتی توانسته توجه سرمایه‌داران را نیز به خود جلب کند؛ تا آنجا که حمایت‌های مالی و معنوی متعددی نیز توسط سرمایه‌گذاران این عرصه صورت پذیرفته است.

علی‌رغم این موارد، به نظر می‌رسد که هنوز سازمان‌های دولتی نسبت به سرمایه‌گذاری در این حوزه به خوبی متقاعد نشده‌اند و عمده فعالیت‌ها از سوی بخش خصوصی انجام گرفته است. پر‌واضح است که پیشرفت این عرصه با کمک و حمایت‌های همه‌جانبه سازمان‌های دولتی و دولتمردان و فعالان حوزه‌های مرتبط در بخش‌های دولتی شتاب گرفته و فعالان جوان این عرصه فرصت ارائه ایده‌های ناب خود را بهتر خواهند یافت و با ادامه یافتن این چرخه متعاقبا حمایت‌های بهتری از این افراد صورت خواهد گرفت.

ارتباط دولت با فضای کنونی وب فارسی و جوانان فعال در این عرصه هرگز ارتباطی نزدیک و دوستانه و به‌دور از تکلف نبوده و همواره موانعی بر سر راه تحقق این ارتباط به صورت مطلوب وجود داشته است؛ همین موضوع سبب شده تا افراد فعال در حوزه‌های وب و فضای مجازی علاقه‌ اندکی نسبت به ایجاد شبکه‌سازی و ارتباط با این بخش پیدا کنند. اجلاس توسعه‌دهندگان وب فارسی که مستقیما با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ریاست پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) صورت پذیرفته، بنا دارد تا اولین سنگ‌بنای این حرکت عظیم را ایجاد کند و از این طریق فضا را برای آغاز همراهی فعالان این عرصه در بخش خصوصی و دولتی مهیا نماید.

به همین منظور اجلاس توسعه‌‌دهندگان وب فارسی با دعوت و حمایت همزمان دو بخش دولتی و خصوصی آغاز به کار خواهد کرد تا با پیوند میان بخش خصوصی و دولتی زمینه را برای گام‌های بعدی توسط «کانون توسعه‌دهندگان فضای مجازی» و سایر فعالان این عرصه مهیا سازد. محورهای اصلی برگزاری این اجلاس را کسب‌و‌کارهای اینترنتی، اقتصاد فضای مجازی، امنیت سایبری، سیستم‌های تحت وب و طراحی و توسعه وب تشکیل می‌دهند و ۸ سخنران کلیدی در راستای محورهای ذکر شده در این اجلاس به سخنرانی خواهند پرداخت. همچنین در این اجلاس با برگزاری پنلی تخصصی فعالیت‌های استارت‌آپ‌های در حال رشد و چالش‌ها و راهکارهای راه‌اندازی استارت‌آپ در ایران بررسی خواهد شد.

مدیریت این پنل را اکبر‌هاشمی، مدیر مسئول هفته‌نامه شنبه برعهده دارد و مصطفی امیری، ناصر غانم‌زاده و محمد‌امین مصباحی به عنوان میهمانان در این پنل حضور خواهند داشت. گفتنی است در این مراسم قرار است از برخی توسعه‌دهندگان فضای مجازی تقدیر به عمل آید. نخستین اجلاس توسعه‌دهندگان وب فارسی ۲۲ آذرماه ۹۵ در مرکز همایش‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می‌شود.

منبع :هفته نامه شنبه

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر