بیت کوین در ایران، بانک مرکزی بدون واکنش

چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 585 بازدید

قابلیت پول مجازی برای گسترش فسادهای پنهان اقتصادی و اجتماعی / بیت کوین در ایران، بانک مرکزی بدون واکنش

نسیم نجفی

پول مجازی بیت کوین به ایران پا گذاشته اما با وجود مخاطراتی که این پول مجازی دارد هنوز بانک مرکزی اقدامی برای کنترل آن نکرده است. اگر سری به برخی سایت ها بزنید با عباراتی مانند بیت کوین برای کاربران ایرانی روبه رو می شوید. این سایت ها با نقل و انتقال های اینترنتی اتصالاتی که با برخی شبکه ها ایجاد میکنند، اقدام به ارائه خدمات پول مجازی بیت کوین می کنند و این در حالی است که به دلیل مشکلاتی که از نظر امنیت گردش پول در این پول مجازی وجود دارد، امکان سوءاستفاده از آن بسیار قوی است. با این حال به نظر نمی رسد که بانک مرکزی برنامه ای جدی برای پرداختن به پول مجازی داشته باشد.

گره های کور بیت کوین

گفته می شود که بیت کوین نوعی پیک پول دیجیتال است که امکان پرداخت های بسیار کم هزینه را فراهم می کند. شبکه بیت کوین سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ سازمان، مؤسسه یا نهاد دولتی اداره نمی شود. زمان متوسط تأیید هر انتقال بیت کوین، تقریبا 10 دقیقه است. انتقال پول از یک نقطه به نقطه دیگر در تمام شبکه اطلاع رسانی شده و تمام نقاط از آن آگاه خواهند شد.

جلیل قهرمانی، کارشناس بانکی در این باره گفت: این قابلیت شگفت آور، این قدرت را به بیت کوین می دهد که در مدت زمان بسیار اندکی در اختیار شبکه هایی مانند قاچاق کالا و انواع مفاسد قرار گیرند و استفاده کنندگان آن بدون اینکه ردی از خود به جا بگذارند، می توانند به نقل و انتقال پول بپردازند. وی افزود: بیت کوین پولی است که مخترع آن مشخص نیست و یک پول مجهول الهویه است. هنوز هیچ کشوری از آن به عنوان یک پول رسمی و دارای جایگاه حقوقی دفاع نکرده است. سایت هایی هم که در جهان اقدام به خدمات بیت کوین می کنند، اعلام می کنند که این یک برنامه آزمایشی است.

قهرمانی تأکید کرد: البته سهولت استفاده از بیت کوین ها موجب می شود اثرات خوب اقتصادی با خود به همراه داشته باشد. استفاده کنندگان از بیت کوین می توانند به سهولت به کالاها و خدمات دسترسی پیدا کنند و کل این فرآیند در عرض چند دقیقه رخ می دهد، اما این قابلیت شگفتی آور نمی تواند موجب شود که از خطرات پول دیجیتال برحذر باشیم.

وی ادامه داد: مهم ترین نقطه ضعف بیت کوین عدم تمرکز بانک های مرکزی و مراجع رسمی بر فرآیند نقل و انتقال این پول است. این عیب همه محاسن این پول دیجیتال را تحت الشعاع خود قرار داده است و موجب شده از دولت ها در مقابل آن با نهایت احتیاط و وسواس برخورد کنند. وی تأکید کرد: سهولت دریافت و پرداخت بیت کوین به گونه ای است که فرد با یک کیف پول مجازی و با فشردن یک دکمه می تواند مبالغ نامحدودی را جابه جا کند. این قابلیت می تواند بیت کوین را در خدمت اعمال مجرمانه درآورد و شرایطی را رقم بزند که در آن این گونه مفاسد اقتصادی و اجتماعی با سهولت انتشار و گسترش پیدا کنند.

این کارشناس بانکی ادامه داد: بانک مرکزی نباید از تحولات پرشتاب پولی و تکنولوژیکی این عرصه جا بماند. ما نباید منتظر بمانیم این نوآوری ها آسیب هایی را در اقتصاد به جا بگذارند و آن وقت به دنبال راه حل کنترل آن برویم. بیت کوین باید آسیب شناسی شود و در صورتی که بتوان راه های کنترل آن را از سوی نهاد رسمی پولی یافت به آن اجازه انتشار و استفاده عمومی داده شود.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

کسانی که از این سیستم استفاده می کنند باید دارای یک کیف پول دیجیتال باشند. این کیف پول می تواند روی کامپیوتر خود شخص و توسط نرم افزار بیت کوین مدیریت یا روی یک سایت مستقر شود. بیت کوین از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کند.

هر کیف پول شامل تعدادی جفت کلید عمومی و خصوصی است. کلیدهای عمومی به آدرس های بیت کوین تبدیل می شوند که به عنوان آدرس برای دریافت بیت کوین به پرداخت کننده اعلام می شوند. این آدرس ها در حالت قابل خواندن برای انسان ها به رشته ای با تقریبا ۳۳ نویسه تبدیل می شوند که همیشه با عدد یک یا سه شروع می شوند. ایجاد یک آدرس جدید عملی کاملاً محلی و بی نیاز از اتصال به شبکه همتا به همتای بیت کوین است. در واقع هر فرد میتواند بیت کوین های خود را به یک آدرس بیت کوین دیگر ارسال یا اصطلاحا واریز کند.

اکثر آدرس های بیت کوین بی معنی به نظر می رسند، اما امکان ایجاد آدرس های شخصی تر به وسیله نرم افزاری که به سرعت آدرس های بسیاری تولید می کند و آدرس هایی را که با الگوی مورد نظر همخوانی دارند ذخیره می کند، وجود دارد. هر کاربر متصل به شبکه بیت کوین، یک گره (node) محسوب می شود. در شبکه بیت کوین هر گره با چند گره دیگر در ارتباط است. برای انتقال وجه، گره فرستنده بیت کوین یک درخواست انتقال وجه تولید و با کلید شخصی خود آن را امضا می کند. سپس این درخواست را برای تمام گره هایی که به آنها متصل است، می فرستد. این گره ها نیز درصورت دریافت این درخواست آن را برای تمام گره های مرتبط خود می فرستند و به این روش این درخواست در تمام شبکه پخش می شود.

منبع : فرصت امروز

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر