لزوم تقویت کانال بانکی برای کاهش ریسک تجارت بین تهران و کابل

یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ 0 نظر 176 بازدید

  لزوم تقویت کانال بانکی برای کاهش ریسک تجارت بین ایران و افغانستان

حجم گسترده مبادلات تجاری بین ایران و افغانستان، بیش از پیش نیازمند تقویت روابط بانکی است و ما به دنبال گسترش روابط کارگزاری بین بانک های دو کشور با هدف کاهش ریسک تجارت هستیم.

به گزارش پرداخت برتر و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی اله سیف امروز در دیدار با خلیل صدیق همتای افغانستانی خود ضمن بیان این مطلب افزود: ما با کشور برادر و دوست مان افغانستان ارتباط قدیمی و دیرینه داریم و بر این اساس آقای صدیق رییس کل بانک مرکزی این کشور به همراه چند بانک تجاری این کشور به دعوت جمهوری اسلامی ایران به کشورمان سفر کردند.

رییس کل بانک مرکزی، هدف از این مذاکرات را گسترش روابط بانکی بین دو کشور دانست و گفت: حجم زیادی از مبادلات تجاری بین ایران و افغانستان در شرف انجام است، منتها روش های پرداخت آن نقدی و از طریق صرافی است که این روش ها می تواند از طریق سیستم بانکی بهینه شود.

  تجارت بین دو کشور در مسیر بانکی قرار می گیرد

سیف با تاکید بر لزوم حمایت از برقراری روابط کارگزاری میان بانک های دو کشور، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بانک های تجاری افغانستان، رییس کل بانک مرکزی این کشور را همراهی می کنند و بانک های تجاری ایرانی هم در این جلسه حضور دارند، مذاکرات مستقیم صورت می‌گیرد تا روابط کارگزاری مناسب ایجاد شود و حجم هرچه بیشتر تبادلات تجاری بین دو کشور از طریق نظام بانکی، اعتبارات اسنادی و ال سی انجام شود.

خلیل صدیق، رییس کل بانک مرکزی افغانستان، در این جلسه با اشاره به مشابهت های اقتصادی بین دو کشور گفت: تجارب بانک مرکزی ایران و افغانستان مشابهت های زیادی دارد و هر دو کشور برای تنظیم بهتر سیستم مالی در یک مسیر حرکت می‌کنند. بنده نیز براساس دعوت دکتر سیف به ایران آمدم تا بتوانیم تجارب را با همدیگر مرور کنیم. رییس کل بانک مرکزی افغانستان ضمن اشاره به روابط فرهنگی، تاریخی و دینی دو کشور، اظهار داشت: تجارت عظیمی بین دو کشور وجود دارد اما متاسفانه بخش اعظم آن از کانال غیر بانکی است که می تواند برای تجار ایرانی و افغانستانی با ریسک همراه باشد. تلاش ما این است که با روش های عملی، این تجارت را در مسیر بانکی قرار دهیم تا بتوانیم از خطرات احتمالی جلوگیری کنیم.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر