قوانین یک گام عقب تر از استارتاپ ها

چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 69 بازدید

قوانین یک گام عقب‌تر از استارت‌آپ‌ها

حامد میرشمسی

برخی مواقع طرح‌های استارت‌آپی با وجود سودده بودن، برای رسیدن به مرحله اجرایی با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. ما نیز به عنوان یک استارت‌آپ سودده در حوزه فناوری مالی به دلیل وجود چالش‌هایی مانند مشکلات قانون‌گذاری هنوز موفق به اجرای آن در سطح جامعه نشده‌ایم.

متاسفانه قوانین همیشه یک گام از استارت‌آپ‌ها عقب‌تر هستند و همین موضوع باعث شده با وجود آمادگی، هنوز توانایی حضور در بازار را نداشته باشیم. از سوی دیگر باید بحث امنیت خدمات پرداخت الکترونیک را نیز در نظر گرفت. در حال حاضر بسیاری از اپلیکیشن‌ها شماره کارت کاربران را در حافظه خود ذخیره می‌کنند، این امر با مسائل امنیتی کاملا مغایر است، این نقص باعث شده ما در طرح استارت‌آپی خود به آن توجه کنیم و امنیت استفاده از اپلیکیشن را برای کاربران خود افزایش دهیم.

برهمین اساس می‌توانیم ادعا کنیم امن‌ترین سیستم پرداختی در ایران را داریم. علاوه بر این تلاش برای اتصال به شتاب‌دهنده‌ها و شرایط خاصی که در این مسیر وجود دارد، یکی دیگر از چالش‌هایی است که بر سر راه استارت‌آپ‌هایی شبیه ما قرار دارد. با این حال همچنان مهم‌ترین چالش این حوزه کمبود قوانین است که به مانعی برای رشد استارت‌آپ‌ها تبدیل شده است. به نظر می‌رسد دلیل این کمبود بی‌علاقگی متولیان امر به حوزه فین‌تک است چرا که گمان می‌کنند این حوزه تهدیدی برای حوزه بانکی خواهد بود.

 در چند سال گذشته فعالان حوزه فین‌تک (فناوری مالی) انجمنی را تشکیل داده‌اند تا بتوانند مشکلات این حوزه را مرتفع کنند. فعالان این جمع در نمایشگاه تراکنش امسال نیز شرکت خواهند کرد و براساس صحبت‌های انجام شده قرار شد در این رویداد متفاوت ظاهر شویم. باید اشاره کنم هدف اصلی ما از حضور در نمایشگاه آسیب شناسی این حوزه و بررسی سوالاتی مانند فعالیت شرکت‌های استارت‌آپی، نقش شتاب‌دهنده‌ها، شناخت چالش‌ها و مواردی از این دست است تا بتوانیم به رونق استارت‌آپ‌های فعال در این بخش کمک کنیم.

ما به عنوان یک استارت‌آپ در این نمایشگاه تراکنش با کیوسکی حاضر خواهیم شد که در مجتمع‌های تجاری، اداری و مسکونی قابل عرضه است. با استفاده از این کیوسک کاربران نیازی به مراجعه به سوپرمارکت نخواهند داشت و می‌توانند با سفارش محصولات مورد نظر از طریق این کیوسک آنها را در منزل دریافت کنند. پیش از این هم ما محصولی به نام کیف پول الکترونیک یا kifPay را ایجاد کرده بودیم که به وسیله آن کاربر می‌تواند پرداخت موبایلی انجام دهد. شیوه عملکرد آن نیز به این صورت است که هر فروشگاهی یک باشگاه فروشندگان ایجاد خواهد کرد و هر کاربری که با استفاده از سیستم KifPay اقدام به خرید محصول از فروشگاه‌های آنلاین کند امتیازی را دریافت می‌کند که در خریدهای بعد می‌تواند از آن استفاده کند. آنچه این کیف پول الکترونیک را از سایر محصولات متفاوت می‌سازد آن است که در این شیوه کاربر به طور مستقیم به شارژ کیف پول خود نمی‌پردازد و امتیاز حاصل از راه خرید به‌دست می‌آید. 

منبع : گسترش تجارت

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر