ارونتک شرکتی که پایانه فروشگاهی مورد علاقه کاربر را می سازد

جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 307 بازدید

در دنیای امروزه اسکناس و پول‌های کاغذی جای خود را به مبادلات مجازی و پول‌های الکترونیک داده‌اند و پایانه‌های فروشگاهی با دارا بودن 85 درصد از سهم تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه شاپرک سهم بسیار قابل‌توجهی از پرداخت‌های فوق را دارا می‌باشند که این نشان دهنده اهمیت فوق العاده پایانه های فروشکاهی در مبادلات اقتصادی می باشد.یکی از عواملی که باعث وفاداری مشتریان به پایانه های فروشگاهی میشود
 ظاهر فیزیکی دستگاه های کارتخوان می باشد.در کشور ما اقدامات زبادی برای ارتقای کیفی و افزایش سرعت انجام تراکنش شده است ولی تا به حال اقدامی جهت تحقیق و طراحی پایانه های فروشگاهی طبق رفتار و نیاز مشتریان و علاقه مشتری صورت نگرفته است.چند روز قبل مطلبی را مطالعه می کردم که یک شرکت تایوانی به نام کسلز با همکاری شرکت ارونتک یکی از شرکت های زیر مجموعه فناپ پایانه های فروشگاهی را بر اساس رفتار مشتری شخصی سازی می کنند.رویداد راکنش بهترین فرصت بود تا با آقای شاهین جوانمردی مدیر عامل شرکت ارونتک به گفتگو در رابطه با این شرکت و همچنین این ایده بنشینیم.

ارونتک کی و چگونه متولد شد

ایده شرکت ارونتک در آذرماه سال گذشته در شرکت فناپ مطرح شد و با توجه به اینکه شرکت فناپ برای تاًمین و تجهیز پایانه‌های فروشگاهی بانک پاسارگاد و سایر بانک‌ها و مؤسسات طرف قرارداد این دستگاه‌ها را از خارج از کشور وارد می‌کرد تصمیم گرفتیم بجای این کار اقدام به تولید این پایانه‌های فروشگاهی در داخل کشور کنیم.

ضمناً به این نتیجه هم رسیدیم بجای تاًسیس شرکتی که فقط پایانه فروشگاهی تولید کند شرکتی تأسیس کنیم که کلیه نیازهای سخت‌افزاری مجموعه فناپ و مشتریان خارج از مجموعه فناپ را نیز تاًمین کند. بدین منظور تاًسیس شرکت ارونتک باهدف طراحی و تولید دستگاه‌های سخت‌افزاری در حوزه بانکی و همچنین نیازهای غیر بانکی هلدینگ فناپ اتفاق افتاد و حدوداً بهمن‌ماه سال گذشته بود که شرکت به‌صورت رسمی در منطقه آزاد اروند ثبت شد و در محلی واقع در شهرک صنعتی خرمشهر که برای این کار در نظر گرفته‌شده بود شروع به کار نمود و از اردیبهشت‌ماه سال 95 اقدام به تولید محصول نمود.

در حال حاضر برای طراحی و تولید این دستگاه‌ها با شرکت کسلز همکاری داریم ولی در خود مجموعه اقدام به طراحی محصولات دیگری هم کرده‌ایم که تا اواخر پاییز یا اوایل زمستان به بازار عرضه می‌شود. در حال حاضر یک مدل دستگاه کانترتاپ را با توجه به اعلام نیاز مجموعه فناپ تولید می‌نماییم. ظرفیت در نظر گرفته‌شده برای تولید 200 هزار دستگاه در سال هست که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به تولید 100 هزار دستگاه برسیم. فعلاً یک مدل دستکاه کسلز 3V در این مجموعه تولید می‌شود.

الویت اول فناپ

اولویت اول ما رفع نیازهای فناپ هست ولی ازآنجاکه هیچ‌یک از شرکت‌های هولدینگ فناپ منحصر به مجموعه فناپ و پاسارگاد نیستند شرکت ارونتک هم از این قاعده مستثنا نیست و می‌تواند خدمات خود را به سایر مجموعه‌ها ارائه دهد.

طراحی دستگاه هایی که مورد علاقه مشتری باشد

 بر اساس بازخوردهایی که ما از مشتریان در رابطه با نحوه استفاده از پایانه‌های فروشگاهی و سیستم‌های پرداخت دریافت کردیم تصمیم براین شد شروع به طراحی این دستگاه‌ها به‌صورت مشترک با شرکت کسلز کنیم. اگر بخواهم مثال واضح و ملموسی بزنم می‌توان گوشی‌های تلفن همراه را در نظر گرفت که در ابتدا این کوشی ها بزرگ بودند ولی هر چه به جلوتر پیش رفتیم اندازه گوشی‌ها کوچک‌تر شد و در سال‌های بعد و با پیشرفت فنّاوری و تغییر کاربری این گوشی‌ها و ورود صفحه‌های لمسی دوباره مجدداً گو شی های تلفن همراه بزرگ‌تر شدند. ما این روند را برای پایانه‌های فروشگاهی هم داریم این دستگاه‌ها در ابتدای کار دستگاه‌های بزرگی بودن اما با گذر زمان به سمت کوچک شدن سوق پیداکرده‌اند اما طی بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که کاربران پایانه‌های فروشگاهی علاقه‌مند هستند صفحه‌کلید دستگاه‌ها بزرگ باشد درصورتی‌که در حال حاضر پایانه‌ها به سمت کوچک شدن و لمسی شدن پیش می‌روند اما برای حفظ امنیت این دستگاه‌ها وجود صفحه‌کلید امن همچنان لازم است و نمی‌توان صفحه‌کلید را به‌طور کامل حذف نمود و دستگاه‌ها را کاملا لمسی کرد.

به همین دلیل که به این نتیجه رسیدیم مشتریان علاقه‌مند هستند به صفحه‌کلید بزرگ هستند تا خیلی راحت بتوانند رمز را وارد دستگاه نمایند به همین دلیل تصمیم گرفتیم با همکاری شرکت کسلز دستگاهی را طراحی کنیم که بر اساس رفتارها و نیازهای پذیرندگان باشد.

مزیت رقابتی

با توجه به رقابت موجود میان شرکت‌های PSP برای کسب سهم بیشتر از بازار پایانه‌های فروشگاهی خیلی مهم است که دستگاهی به مشتری ارائه شود که خود او علاقه‌مند به استفاده از آن هست و ما با توجه به این نکته و اینکه وقتی دستگاه‌های کارت‌خوان ما در کنار سایر دستگاه‌ها قرار می‌گیرد باید جذابیت بیشتری برای کاربران داشته باشد و همیشه مورداستفاده قرار بگیرد این دستگاه ها را طراحی می نماییم ضمناً شرکت‌های PSP دیگر هم می‌توانند در این حوزه ورود پیدا کنند و سرمایه‌گذاری انجام دهند تا هم به کارآفرینی کمک شود و هم جلوی خروج ارز از کشور گرفته شود.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر