تجربه موفق آی زیتل در اتصال موبایل به پایانه فروشگاهی در سوئد

یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ 0 نظر 176 بازدید

سوئد چگونه کشور بدون پول نقد شد؟

بررسی تجربه راه‌اندازی کارت‌خوان‌های متصل به موبایل و دریافت کارمزد در سوئد

سوئد یکی از کشورهای موسوم به بدون پول نقد در جهان بحساب می‌آید. یکی از عواملی که به تحقق این شرایط در سوئد کمک زیادی کرده نوآوری شرکت "آی زیتل" در اتصال موبایل به کارت‌خوانها برای پرداخت‌ها است. مرور تجربه این نو‌آوری در سوئد و مدل کارمزدی آن و رقابت با بانک‌ها برای فعالان حوزه پرداخت کشور بسیار مفید است.

 

"جیکوب دو گیر" مؤسس و مالک شرکت "آی‌زیتل" می‌گوید " بیشتر تجار و کسانی که کسب و کارشان در مقیاس کوچک بود، نمی‌توانستند از عهده خرید دستگاه‌های گران کارت‌خوان قابل حمل که بانک‌ها در اختیار داشتند، برآیند. تا آن زمان در اروپا به دنبال رفع این مشکل برنیامده بودند.تحقیقات جیکوب نشان داد که در اروپا حدود ۲۰ میلیون تاجر جزء نیازمند راه حلی هستند که توانایی مالی دستیابی به آن را داشته باشند و برای پرکردن این خلأ چهار ماه بعد جیکوب شرکت "آی زیتل" را تاسیس کرد.

این شرکت با کمک تکنولوژی، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها را از طریق هدفون، به یک کارت‌خوان ۳۵ پوندی وصل کرده و به این وسیله آن‌ها را به دستگاه پرداخت از کارت‌های دبیت و اعتباری تبدیل می‌کند.فقط کافی است مشتری کارتش را در دستگاه کارت‌خوان "آی زیتل" قراردهد و رمز را وارد ‌کند تا پرداخت انجام ‌شود.

  دستگاه جدید به سرعت در سوئد مورد توجه قرارگرفت و اکنون هزاران بازرگان در ۱۲ کشور که عمدتا در اروپا، مکزیک و برزیل از آن استفاده می‌کنند. شرکت"آی زیتل" به سرعت در حال توسعه است و هر روز ۱۰۰۰ مشتری جدید اضافه می‌شوند. سرمایه شرکت اکنون به ۱۵۷ میلیون دلار رسیده است. وقت مناسب جیکوب یکی از دلایل موفقیت‌های اولیه شرکتش را اطلاعات زیاد سوئدی‌ها در باره تکنولوژی و علاقه آن‌ها به امتحان دستگاه‌ها و مدل‌های تازه می‌داند.

به همین دلیل خیلی از شرکت‌های بین‌المللی برای آزمایش محصولات تازه‌شان سوئد را انتخاب می‌کنند چون می‌دانند اگر این محصول در سوئد مورد استقبال قرار گیرد در سایر کشورها هم احتمالا طرفدار خواهدداشت. "آی زیتل" نقش مهمی در تبدیل سوئد به اولین کشوری که از پول نقد استفاده نمی‌کند، داشته است.

طی سال ۲۰۱۵ در سوئد حدود ۸۰ درصد معاملات خرده‌فروشی با کارت صورت گرفته در حالی که این رقم در بریتانیا ۵۲ درصد و در آمریکا ۴۵ درصد بوده‌است. علاوه بر فروش دستگاه کارت‌خوان، "آی زیتل" از پول ماهانه‌ای که از مشتریانش می‌گیرد و نیز از درصدی که از کل پرداخت‌ها برمی‌دارد، سود می‌برد. این رقم از یک درصد تا ۲.۷۵ درصد مجموع خریدی است که مشتری انجام داده است. "آی‌زیتل" می‌گوید این پول از مقداری که بانک‌های عمده برای ارائه سرویس کارت‌خوان قابل حمل از مشتری می‌گیرند، به مراتب کمتر است.

پرفسور "نیکلاس آرویدسون" از انستیتوی سلطنتی تکنولوژی سوئد، می‌گوید "موفقیت آی زیتل علل متعددی دارد از جمله بودنش در محل مناسب و در زمان مناسب. از نظر زمانی درست بود. وقتی بود که عده زیادی از تجار به راه حلی مثل آی‌زیتل احتیاج داشتند که بتوانند در جاهایی که قبلا نمی‌توانستند از دستگاه‌های کارت‌خوان استفاده کنند، پول پرداخت بپردازند".

منبع : حکاک

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر