جایگاه نسل Y در آینده صنعت بانکداری

چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 400 بازدید

جایگاه نسل Y در آینده صنعت بانکداری

در گذشته هدف بازاریابی یافتن تکنیک‌هایی برای افزایش فروش بود. در واقع بازاریابان به دنبال سودآوری بودند. در طول زمان مدیران بازاریابی به طور فزاینده‌ای تلاش نموده‌اند تا فعالیت‌های خود را بر اساس درک ویژگی‌های مشتریان متمرکز نمایند تا جایی که امروزه شعار بازاریابان، درک خریداران به صورت انفرادی یا شناخت یک بخش بازار است.

 

تعداد و نوع خواسته‌ها و قدرت خرید خریداران متناسب با تغییرات به وجود آمده در اقتصاد و فناوری و فرهنگ تغییر می‌کند. یکی از چالش‌های اصلی مدیران امروزه، رویارویی با افراد از نسل‌های متفاوت با ارزش‌ها و رفتارهای مختلف است که روش‌ها و اصول منحصر به خود را برای بازاریابی می‌طلبد. متخصصان علوم ارتباطات، نسل‌ها را براساس رویارویی با پدیده‌های دنیای مجازی طبقه‌بندی کرده‌اند زیرا با توجه به امکاناتی که در اختیار هر نسل بوده، بعضی مسائل شاخص‌تر و بیشتر دیده می‌شود و باعث تفاوت نسل‌ها گردیده است. در ادامه با توجه به این که عمده افراد جامعه را نسل‌های  Y و Z تشکیل می‌دهند، به طور خلاصه به خصوصیات هر یک از این نسل‌ها اشاره می‌گردد.

 نسل Y

به متولدین دهه 80 تا اواسط دهه 90 (متولدین دهه 60 و 70 شمسی) نسل Y می‌گویند. نسلی که امروزه بیشتر جمعیت نیروی کار را تشکیل می‌د‌هد. این نام فقط به دلیل اینکه بعد از نسل X قرار ‌گرفتند، روی این نسل گذاشته شد. نسل Y نسلی است که در عصر فناوری به دنیا آمده‌ است. آنها کاملاً به ابزارهای ارتباطی جدید مثل اینترنت مسلط هستند و کارکردن در فضای مجازی بخشی از زندگی روزمره‌شان را تشکیل می‌دهد. به این نسل، نسل "هزاره" یا "وب گرد" هم می‌گویند.این نسل اولین چیزی که از اینترنت می‌بیند، وب سایت ها و وبلاگ‌ها هستند.

نسل Z

متولدین اواسط دهه 90 به بعد ، نسل Z هستند. به آنها نسل اینترنت یا نسل شبکه می‌گویند. نسل شبکه‌ای‌ها در زمانی زندگی می‌کنند که اینترنت همه عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده‌است.اولین چیزی که این نسل از اینترنت می‌بیند، وب2ها یا شبکه اجتماعی است. این نسل را می‌توان در نوجوان ها نیز سراغ گرفت. برخی به این نسل نام " شهروندان دیجیتال " نیز داده‌اند.

جایگاه نسل Y در آینده صنعت بانکداری

نسل Y در آینده‌ی نزدیک، به فرصت قابل توجهی برای بانک‌ها و مؤسسات مالی تبدیل خواهند شد. از طرفی این گروه بزرگ مشتریان بالقوه انتظارات بیشتری از ابزارهای ارتباطی داشته و به منظور وفاداری آنان می‌بایست خدمات بر مبنای فن‌آوری‌های پیشرفته مدنظر قرارگیرد. بر پایه نظرسنجی در سال 2014 که توسط گروه مشاوره بانکداری Capgemini مبتنی بر اخذ نقطه‌ نظرات بیش از 17000 مشتری در 32 کشور انجام گردیده است، نیمی از مشتریان نسل Y اعلام نموده‌اند که در صورت ارایه خدمات بهتر توسط سایر بانک‌‌ها، آن بانک را به عنوان گزینه جدید خود انتخاب خواهند نمود.

در واقع این نسل به علت استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها در بسیاری از جنبه‌های زندگی خود، وفاداری کمی نسبت به استفاده از یک برند خاص دارند. بر همین اساس نتایج نظرسنجی فوق نشان داده است، کیفیت کلی محصولات و خدمات، سهولت و راحتی، کارمزد، نرخ بهره و سرویس بانکداری اینترنتی برای این نسل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند در وفادارسازی آنان مؤثر باشد. در این راستا، نقش عامل کارمزد نیز به عنوان مهم‌ترین عامل بیان گردیده تا آنجا که عامل ترک یک بانک و مراجعه به بانک‌های دیگر شناخته شده است.

همچنین با توجه به اینکه استفاده از کانال تلفن همراه نسبت به سایر کانال‌ها از جمله شعب، اینترنت، ATM و ... برای نسل Y از اهمیت بیشتری برخوردار است، بهتر است بانک‌ها در مسیر توسعه قابلیت‌های موبایل بانک گام بردارند. برآورد شده تا سال 2017، بیش از یک میلیارد نفر از تلفن همراه خود برای انجام تراکنش‌های بانکی استفاده خواهند کرد که بخش عمده‌ای را این نسل جوان و مسلط به فناوری تشکیل می‌دهند. سیستم‌های پرداخت موبایلی می‌توانند از طریق مزایایی چون مجهز شدن به فناوری‌های جدید مثل NFC، اعطای جوایز و در نظر گرفتن تخفیف‌ها‌ و ... رشد بیشتری داشته باشند.

گزارش فیس‌بوک در ابتدای سال 2016 بیان می‌کند که 60 درصد افراد متعلق به نسلY ترجیح می‌دهند بانکی که در آن حساب دارند در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشند چرا که این نسل در شبکه‌های اجتماعی بسیار فعال‌تر از سایر گروه‌ها هستند و در صورت رضایتمندی می‌توانند تجارب خود را به اشتراک بگذارند. ازاین‌رو بانک‌ها می‌توانند با توجه ویژه به شبکه‌های اجتماعی در شبکه‌های مجازی تعامل بهتری با مخاطبان برند خود داشته باشند و این یکی از مؤثرترین روش‌های بازاریابی می‌باشد. بررسی‌های به عمل آمده توسط مؤسسه مشاوره مالیThe Financial Brand در خصوص رتبه‌بندی بانک‌های جهان بر اساس فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نیز بیانگر اهمیت موضوع می‌باشد. در آخرین رتبه‌بندی اعلام‌شده از سوی این مؤسسه برای سال 2016، بانک مرکزی هند در رتبه اول و بانک‌های ایالات‌متحده آمریکا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر