چالش عصرگاهی رگولاتور و فین تک

چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 244 بازدید

 

سومین نشست فین تاک به همت علی فارمد بنیان گذار فین تاک و با حضور ناصر حکیمی و با موضوع رگولاتوری و فین تک عصر روز چهارشنبه  در محل ساختمان شماره دو وزارت فناوری اطلاعات برگزار گردید.

 

چالش فین تک ها با مثلث بانک مرکزی 

علی رضا هوشمند

در ابتدای جلسه و به دور از تعارفات همیشگی از ناصر حکیمی پرسیدند فین تک ها بمانند یا بروند؟

ناصر حکیمی که تقریبا با تاخیر یک ساعته در محل حاضر شده بود در واکنش به این سوال سریعاً بلند شد و مثلثی رسم نمود و شروع به ترسیم  خطوط قرمز بانک مرکزی نمود. اینطور که پیش میره دوستان فین تکی باید قبل از شروع فعالیت و خلق ایده ابتدا حتماً به موسسه علوم بانکی مراجعه کنند و دروس بانکداری و اقتصاد را بگذرانند تا بتوانند به ادامه فعالیت بپردازند.رعایت این سه ضلع باعث کاهش ریسک فین تک ها شده و آنها می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

ضلع اول خلق پول

مهمترین محدودیت بانک مرکزی خلق پول است که رگولاتور به هیج عنوان از آن کوتاه نمی آید.خلق پول دارای سه فاکتور بسیار مهم است که اگر فین تک ها کاری انجام دهند که این سه فاکتور با هم محقق شوند خلق پول انجام داده اند.

اول ابزار ذخیره ارزش است که اجتناب ناپذیر است دوم ابرای پول ملی است که یعنی وسیله ای که بتوان توسط آن بدهی را پرداخت نمود و سوم تبدیل پذیری به سایر اشکال پول مانند اسکناس یا سپرده.

خلق پول هم در انحصار بانک مرکزی بوده و از طریق چاپ پول و بانک ها به وسیله واگذاری دسته چک محقق می شود.اگر فین تک ها هر کسب و کاری بخواهند داشته باشند باید یکی از این سه ضلع ضعیف کنند.حکیمی در ادامه حذف یکی از این سه مورد مخصوصا «تبدیل پذیری» را راهکار فعالیت فین‌تک‌ها دانست و گفت: «فاکتور اول را اغلب نمی‌توان تضعیف کرد؛ ولی فاکتور دوم را در برخی از کسب‌وکارها می‌توان تضعیف کرد و فاکتور سوم را تقریباً در تمام کسب‌وکارها می‌توان تضعیف کرد.»

او در ادامه  «اسنپ» را مثال زد و گفت: «خیلی‌ها می‌گویند «اسنپ» کیف پول دارد پس خلق پول می‌کند؛ اما در اکوسیستم اسنپ فاکتور ابرای با پول ملی وجود ندارد. علاوه بر این تبدیل‌پذیری در مدل اسنپ در اکوسیستم خودش است. اگر از آن اکوسیستم خارج می‌شد یعنی می‌توانستید با آن از شیرینی‌فروشی یا سوپرمارکت خرید کنید صرف آنجا خلق پول صورت می‌گرفت و برخورد می‌شد.»

ضلع دوم خرید و فروش ارز

دومین محدودیت خرید و فروش ارز می باشد که این موضوع هم در انحصار بانک مرکزی،بانک ها و صرافی ها می باشد.که این مورد از خلق پول هم خطرناکتر می باشد.اگر فعالیت فین تک ها در حوزه بین الملل می باشد و با خرید و فروش ارز سروکار دارد باید حتما زیر چتر یکی از شبکه های رسمی بالا انجام پذیرد.

ضلع سوم صدور ابزار پرداخت

مخصوصاً کارت و سپرده پذیری می باشد که هیچ فین تکی نمیتواند به صورت مستقیم از مردم پول بگیرد و ابزار پرداخت ارائه دهد و پرداخت را تسهیل کند مگر اینکه تحت حمایت بازیکران اصلی این حوزه باشند.

همچنین حکیمی در ادامه به  وضعیت کسب و کاری کشور را تشریح نمود و اشاره کرد به دلیل عدم وجود بعضی لایه ها در صنعت پرداخت و بانکداری فین تک ها باید تحت حمایت بازیگران اصلی صنعت مانند بانک ها و PSP  ها باشند و در پاسخ به این سوال که این بازیگران اصلی این حوزه قیمت های بالایی دارند توضیح داد کسب و کارتون رو جوری طراحی کنید کخ سود دو طرفه باشد.

در آخر این جلسه حکیمی به پرسش های حاضرین پاسح داد و به دلیل اهمیت این موضوع قول داد تا در جلسه دیگری این موضوع پیگیری شود.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر