ITE جاده ابریشم منطقه

چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 249 بازدید

قسمت دوم مصاحبه با آقای دکتر بیات رئیس مرکز فابا و دبیر برگزاری رویداد بین المللی تراکنش تهران(ITE 2016)

نمایشگاه تراکنش چگونه متولد شد

در سال 1387 اولین ویدئو اجلاس بانکی با حضور 3000 بانکدار از سراسر کشور با حضور وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس‌کل بانک مرکزی همراه بود که به تشریح برنامه‌های مرکز فابا پرداخته شد. لزوم انتقال دانش و ارتقای دانش فنی و وجود فنّاوری موردنیاز کشور منجر به شکل‌گیری و تولد یک رویداد بین‌المللی در صنعت مالی و بانکداری در سطح کشور گردید که بعدها نمایشگاه تراکنش ITE نامیده شد و قرار شد در پائیز سال 1388 اولین دوره آن برگزار گردد که به علت وجود شرایط نامساعد در آن مقطع زمانی و اعمال تحریم‌ها علیه ایران امکان برگزاری این رویداد وجود نداشت. •

به نظر شما رویداد تراکنش چگونه رویدادی است؟ یک رویداد حاکمیتی تصمیم‌ساز یا یک رویداد کسب‌وکاری؟

همان‌طور که می‌دانید در نظام بانکی کشور همایشی بنام همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت توسط پژوهشکده پولی بانکی برگزار می‌گردد که این رویداد یک رویداد حاکمیتی بوده و برای سیاست‌گذاری است درحالی‌که نمایشگاه تراکنش یک رویداد کسب‌وکاری است و اصلاً بنا ندارد رقیب رویداد بانکداری الکترونیک و پرداخت باشد و در امتداد آن حرکت خواهد کرد و لذا قاعده این رویداد هم مبتنی بر بخش خصوصی و شرکت‌های فعال در این حوزه است. منتها با این نگاه که گره‌های کسب‌وکاری و بخش خصوصی باز نمی‌شود مگر با تعامل بخش خصوصی و بخش حاکمیتی و نظام بانکی. بنابراین اگر در یک رویداد ایده یا محصولی وجود دارد باید ذهنیت بخش حاکمیتی و قانون‌گذار روشن باشد تا بهتر بتوانند تصمیم‌گیری کنند.

آیا برگزاری رویداد ITE2016 با نمایشگاه و اجلاس پرداخت که قرار است در ایران برگزار شود هم‌پوشانی ندارد؟

به نظر من این دو نمایشگاه کاملاً یکسان می‌باشند و هم‌پوشانی دارند ولی این نمایشگاه با نمایشگاه تراکنش رقابت نمی‌کند بلکه با راهبردهای نظام بانکی کشور می‌خواهد رقابت کند. طبق چشم‌انداز سند 1404 ایران باید رتبه اول خاورمیانه باشد و هدف ITE این است که می‌خواهد ایران را مرکز ثقل صنایع مالی و بانکی منطقه کند. بنابراین این راهبرد یعنی تبدیل ایران به مرکز مالی منطقه باعث نگرانی برگزارکنندگان این رویداد شده که باعث حضور آن‌ها در ایران شده است که اگر این اتفاق بیفتد نمایشگاه کارت و پرداخت دبی رونق خود را از دست می‌دهد.

آیا ما با چالشی جهت برگزاری نمایشگاه مواجه هستیم؟

به نظر من، ما با چالش برگزاری نمایشگاه روبرو نیستیم و ایرانی‌های بسیار موفقی هستند که در سراسر دنیا نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار می‌کنند. مشکل ورود شرکت‌های خارجی بیِ ایران در سال گذشته شرایط بین‌المللی و وجود تحریم‌ها است و با برطرف شدن این شرایط می‌توان به‌راحتی این شرکت‌های بین‌المللی را برای انتقال دانش به ایران دعوت نمود و نیازی نیست یک شرکتی که چند شرکت خارجی را می‌شناسد و با آن‌ها تعامل دارد این رویدادها را برگزار کند. بنابراین مهم‌ترین چالش، چالش عمومی است که قدرت‌های جهانی برای ما به وجود آورده‌اند و لذا این رویدادها رقیب ما در ایران نیستند. بنده با صراحت می‌گویم نمایشگاه تراکنش رقیب آن‌ها در منطقه است و بازاری که نباید به کشورهای حوزه خلیج‌فارس می‌رفت باید مجدداً به ایران بازگردانیم.

برخی از شرکت‌های حاضر در ITE 2015 اظهار داشته‌اند که مقامات ارشد و مدیران جهت بازدید به غرفه آن‌ها نرفته‌اند آیا برای حضور مدیران و مقامات ارشد برنامه خاصی تنظیم نموده‌اید؟

وقتی مقامات ارشد می‌آیند می‌گویند دولتی شده است و وقتی مقامات ارشد نمی‌آیند می‌گویند حضور آن‌ها در سال گذشته کمرنگ شده است. در سال گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی از تمامی غرفه‌ها بازدید نمودند. همچنین علاوه بر رئیس‌کل بانک مرکزی معاون اول رئیس‌جمهور و مدیران عامل بانک‌ها و حتی شهرداران کلان‌شهرها از تمامی غرفه‌ها بازدید کردند. ضمن اینکه بنده اهمِ جا اعلام نموده‌ام هر رویدادی برای اینکه بخواهد از طفولیت به بلوغ برسد باید یک مسیر را بپیماید و این راه با استقامت و خردورزی و تحمل نقدها و پذیرش نقدهای سالم است. اصلاً نباید راه را برای ورود نقدهای سازنده بست و باید با آغوش باز از آن‌ها استقبال نمود و نقاط ضعف را برطرف نمود تا یک رویداد بجای پنج سال در سه یا چهار سال به بلوغ برسد.

حرف آخر ...

ما روزی جاده ابریشم این منطقه بوده‌ایم و امروز هم می‌توان رویدادهایی مانندِ ITE را به‌عنوان جاده ابریشم منطقه تبدیل نمود. ضمن اینکه باید دنیا را به ایران جذب نمود ولی نباید بازار مصرف دنیا باشیم باید دانش فنی و فنّاوری را به اینجا منتقل کنیم اگر این نگاه ملی و ظرفیت ملی را به کار ببریم هکِ ما قادر خواهیم بود برای ساختن کشورمان کار اساسی انجام دهیم. در عرصه جهانی باید همه باهم، هم‌صدا باشیم و باید از کشورمان دفاع کرده و از رویدادهایی ازاین‌دست حمایت کنیم.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر