نمایشگاه ITE گامی جهت تبدیل ایران به مرکز مالی خاورمیانه /ITE رقیب جدی تمام رویدادهای منطقه

چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 192 بازدید

نمایشگاه ITE گامی جهت تبدیل ایران به مرکز مالی خاورمیانه /ITE رقیب جدی تمام رویدادهای منطقه

 

 نمایشگاه تراکنش (ITE2016) که امسال دومین سال برگزاری آن است دارای اهمیت ویژه‌ای بوده و اهداف و چشم‌اندازهای بسیار امیدوارکننده‌ای برای صنعت بانکداری الکترونیک و پرداخت‌های الکترونیک دنبال می‌کند و امسال دارای بخش‌ها و رویدادهای متفاوت‌تری نسبت به سال قبل است که با به بلوغ رسیدن این نمایشگاه و محقق شدن چشم‌اندازهای آن ایران به مرکز مالی خاورمیانه تبدیل خواهد شد و امید است تا این نمایشگاه بتواند مانند نمایشگاه‌های پاریس و بارسلون جایگاه خود را در صنعت پرداخت دنیا باز کند و به‌عنوان یک رویداد بزرگ در اذهان عموم ثبت گردد.

• به  بهانه برگزاری این رویداد بزرگ و آشنایی با مرکز فا با به این مرکز رفتیم تا مصاحبه اختصاصی را با آقای دکتر بیات رئیس مرکز فا با داشته باشیم و شمارا از روند برگزاری این رویداد آگاه نماییم. متن این مصاحبه نسبتاً طولانی را در دو قسمت به اطلاع شما می‌رسانیم.

 لطفاً درباره شکل‌گیری شورای راهبری بانکداری الکترونیک به‌طور مختصر توضیحاتی را ارائه نمایید.

در اواخر سال 1385 و اوایل سال 1386 بر اساس الزامات برنامه چهارم توسعه که می‌بایست موضوع فناوری اطلاعات در مجموعه بخش‌های مختلف کشور جدی گرفته می‌شد و ازجمله این بخش‌ها نظام بانکی کشور بود شورایی در نظام بانکی بنام شورای راهبری بانکداری الکترونیک متشکل از وزیر اقتصاد و دارایی، معاون وزیر در امور بانک و بیمه، رئیس‌کل بانک مرکزی و معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی به همراه مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی تشکیل گردید. این شورا بعضاً به 9 کارگروه هم می‌رسید تا بتواند حوزه بانکداری الکترونیک را هدف‌گذاری و سیاست‌گذاری نماید تا با کمک بانک‌ها این اهداف را محقق سازد. کارگروه‌های این شورا عبارت بودند از: کارگروه Core Banking، کارگروه امنیت، کارگروه زیرساخت، کارگروه شبکه، کارگروه کارت و خدمات نوین، کارگروه بانک جامع اطلاعاتی مشتریان، کارگروه نظارت، کارگروه فرهنگ و کارگروه آموزش. مسئولین این کارگروه‌ها توسط رئیس‌کل بانک مرکزی مشخص گردید و طی احکامی از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی به سمت‌های خود منصوب شدند.

 نحوه تولد مرکز فا با چگونه بود؟

پس از مدتی از آغاز به کار این کارگروه هابه این نتیجه رسیدیم که جنس فرهنگ و آموزش یکی است و موضوع فرهنگ و آموزش را نمی‌توان در چارچوب یک پروژه در نظر گرفت زیرا پروژه یک روزی به پایان می‌رسد ولی حکایت فرهنگ‌سازی و آموزش همانند یک فرآیند است و مصداق شعر زگهواره تاگور دانش بجوی تا همیشه ادامه دارد و پایانی ندارد و لذا این طرز تفکر منجر به تولد مرکز فرهنگ‌سازی و آموزش بانکداری الکترونیک شبکه بانکی کشور شد که به‌اختصار فا با نامیده می‌شود که در دی‌ماه سال 1386 در ساختمان شورای هماهنگی بانک‌ها این مرکز شروع به فعالیت نمود.

عمده فعالیت‌های مرکز فا با چیست؟

. انتشار نشریات تخصصی باهدف انتقال دانش فنی و دانش روز و ایده‌ها و تجربیات روز دنیا به شبکه بانکی کشور که ماهنامه بانکداری الکترونیک از همان‌جا متولد شد.

. فعالیت‌های بخش آموزشی مرکز فا بابا هدف انتقال دانش به بدنه کارشناسی و مدیریتی بانک‌ها

. برگزاری نشست‌ها تخصصی به‌عنوان کانون تصمیم سازی برای شبکه بانکی کشور که به‌نوعی می‌توان در این قسمت از مرکز بابا به‌عنوان دیده بان فناوری اطلاعات یادکرد که می‌توانند با قرار دادن این دانش در اختیار مدیران و کارشناسان ارشد شبکه بانکی باعث شد بانک‌ها بادید روشن‌تری تصمیم بگیرند.

. البته در مقطعی هم به دلیل نبود شاپرک فابا به‌عنوان دبیرخانه شرکت‌های PSP فعالیت می‌نمود و بنده هم دبیر شرکت‌های PSP بودم.

به نظر شما مهم‌ترین ثمره تشکیل مرکز فابا چه است؟

مهم‌ترین ثمره مرکز فابا میزان دانشی است بوده است که از طریق نشست‌های تخصصی و کلاس‌های آموزشی و مجلات به بدنه بانکی کشور منتقل‌شده است. به‌عنوان نمونه اکثر پایان‌نامه‌های تفصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در حوزه بانکداری الکترونیک و پرداخت الکترونیک از رفرنس‌های مرکز فابا استفاده کرده‌اند که این بزرگ‌ترین افتخار و ثمره برای فابا است. امروز مطمئناً می‌توان گفت که اگر حتی در 50 سال آینده هم بخواهند به تاریخچه بانکداری الکترونیک در ایران را رجوع کنند بهترین و برجسته‌ترین محصولات فرهنگی و آموزشی متعلق به فابا است. •

شما قبلاً گفته بودید من معتقدم که مجموعه فابا مجموعه‌ای نیست که مزاحم یا رقیب کسی باشد. این مجموعه می‌تواند همراه، همدل و رفیق همه‌کسانی باشد که برای توسعه کشور و به‌خصوص حوزه بانکداری الکترونیک دغدغه دارند. آیا کسانی هستند که فکر کنند فابا رقیب آنها است؟ 

من معتقدم که بانکداری الکترونیک دارای سه ضلع است. یک ضلع آن مربوط به بخش فنی و ارتباطی یک ضلع آن مربوط به بخش حقوقی و یک ضلع هم مربوط به مسائل فرهنگی و اجتماعی و آموزشی آن است. این مرکز به‌عنوان ضلع سوم وظیفه دارد بستر لازم را برای دو بخش دیگر فراهم کند هیچ‌وقت ضلع سوم که مرکز فابا است نمی‌تواند به‌عنوان رقیب دو ضلع دیگر اقدام نماید که اگر این‌چنین باشد یعنی نقش خود را خوب ایفا نکرده است. به نظر من در ضلع سوم که بحث فرهنگی و آموزشی مطرح است این‌قدر خلأ و نیاز احساس می‌شود که هیچ‌کس نمی‌تواند فضا را برای دیگری تنگ کند و جا برای کار کردن زیاداست. بیات همچنین با این مثال ادامه می‌دهد که مگر دانشگاه‌هایی که ایجاد شدند رقیب همدیگر هستند. فضاهای آموزشی و فرهنگی و اجتماعی نرم‌افزار یا سخت‌افزار نیستند که فضای رقابتی را برای هم تنگ کنند بلکه مغز افزاری هستند که دارای گنجایش بی‌نهایت می‌باشند. نکته بعد اینکه بستر موجود در فابا برای همه جای ایفای نقش دارد و تمام افراد با هر ایده و محصولی می‌توانند با فابا همکاری نمایند و فابا محتوای خود را با همین ایده‌ها و راهکارها پر می‌کند و اگر این محصولات و ایده‌ها نباشند بستر به وجود آمده توسط ما خالی می‌ماند پس ما رقیب هیچ‌کسی نیستیم و فضا را باز می‌کنیم تا هرکسی بتواند بهتر محصول خود را ارائه دهد و فابا به‌عنوان فراهم آورنده این بستر هیچ جانب‌داری از محصولات ارائه‌شده در فابا نمی‌کند.

قسمت دوم این مصاحبه با محوریت نمایشگاه تراکنش می باشد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر