چند کارت اعتباری تا کنون صادر شده است

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 138 بازدید

حکاک: حدود یک ماه از آغاز توزیع کارت‌های اعتباری مرابحه می‌گذرد اما برخلاف پیش‌بینی‌های مسئولان، استقبال چندانی از این کارت‌ها نشده‌است. بانک‌مرکزی تا کنون آماری از تعداد کارت‌های صادرشده ارائه نکرده‌است اما پیگیری از بانک‌های عامل در این رابطه نشان می‌دهد مجموع کارت‌های توزیع شده در دو بانک ملی و سپه به 30 هزار مورد هم نمی‌رسد گرچه آمار دقیقی نیست.

 

مسئولان بانک مرکزی پیش و حین آغاز طرح کارت اعتباری مرابحه نسبت به استقبال از این کارت‌ها اظهار امیدواری فراوانی داشتند و تأکید می‌کردند با توجه به ضرورت تسهیل دسترسی مردم به وام‌های بانکی خرد، طرح توزیع کارت‌های اعتباری با اقبال عمومی مواجه شود.

پیگیری‌ها درباره کارت‌های اعتباری صادرشده اما نشان می‌دهد این پیش‌بینی‌ها چندان درست نبوده‌است. اگرچه بانک مرکزی تا کنون آماری از تعداد کارت‌های صادرشده توسط شبکه بانکی منتشر نکرده است اما بنا بر آنچه دو بانک ملی و سپه در این مورد اعلام می‌کنند، تعداد کارتهای صادرشده از ابتدا تا نیمه مهر ماه به 30 هزار فقره هم نمی‌رسد.

بانک ملی از ابتدای طرح توزیع کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی یعنی آذر ماه سال گذشته تا نیمه مهر ماه سال جاری حدود 84 هزار کارت 10 میلیون تومانی صادر کرده است اما آمار تفکیکی تعدادکارت‌های صادرشده از ابتدای مهر ماه یعنی زمان آغاز توزیع کارت‌های مرابحه سه گانه در مورد هر سه نوع کارت نشان می دهد تنها 10 هزار کارت صادر شده‌است.

 از ابتدی مهر ماه هم بالغ بر 1650 کارت نقره‌ای با اعتبار 35 میلیون تومان و 790 کارت طلایی با اعتبار 50 میلیون تومان توسط بانک ملی صادر شده است.

بانک سپه نیز در پاسخ به استعلام خبرنگار "حکاک" تعداد کارت‌های صادرشده را ناچیزتر از آن اعلام کرد که قابل انتشار و اعلام باشد.

این دومین باری است که دولت در تحریک تقاضا و افزایش قدرت خرید مردم با استفاده از کارت‌های اعتباری ناکام مانده است. پیش از این نیز صدور این کارت‌ها در طرح تسریع خروج از رکود شکست خورد‌بود.

نرخ سود تعیین شده برای این کارت‌ها و روش‌های سنتی تعیین اعتبار از سوی کارشناسان دو عامل اصلی ناکامی طرح توزیع کارت اعتباری ارزیابی می‌شود.

منبع : حکاک

 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر