USSD بسته نمی شود

چهارشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ 0 نظر 180 بازدید

موضوع USSD تقریباً یک سال است که ذهن بخشی از مدیران شبکه بانکی را مشغول کرده است. از زمانی که موضوع محدود شدن امکان خرید روی این بستر مطرح شد تا زمانی که اعلام شد ظرف شش ماه امکان استفاده از این بستر به صورت کامل قطع خواهد شد مدیران بخش‌های مختلف شبکه بانکی در حال چانه‌زنی و رایزنی بودند که با این پدیده‌ای که فکر نمی‌کردند تا این اندازه گسترده شود و مورد استقبال عموم مردم قرار گیرد، چه کنند. اما به نظر می‌رسد اقبال عمومی بخشی از مردم به این سرویس موجب شد با وجود مخالفت اکثر کارشناسان بانکی با این فناوری راهکاری امن هرچند موقتی برای دوره گذار به سمت استفاده از کیف ‌پول الکترونیکی و در نهایت اینترنت گوشی‌های هوشمند پیشنهاد دهند. داوود محمد بیگی مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی برای اینکه به سوال‌های ما در این خصوص پاسخ‌ گوید از میان جلسه‌ای بلند شد و با آرامش کامل جواب پرسش‌های ما را داد. در زیر متن کامل گفت‌وگو با مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک ‌مرکزی را می‌خوانید:

از ابتدای ارائه خدمات از طریق USSD بانک مرکزی سیاست‌های متفاوتی را در قبال این پدیده پیش گرفته است، دلیل اتخاذ تصمیم‌های متفاوت بانک مرکزی در این زمینه چیست؟ هم‌اکنون بانک مرکزی اعلام کرده که از ابتدای مهرماه دیگر امکان استفاده از این سرویس وجود نخواهد داشت.
به این صورت نخواهد بود که سرویس USSD به طور کامل بسته شود بلکه بانک مرکزی به منظور افزایش سطح امنیتی آن راهکارهایی را برای استفاده بهتر پیش‌بینی کرده است. توجه داشته باشید رگولاتور نمی‌تواند قبل از اینکه یک تکنولوژی وارد عرصه بانکی شود برای آن قانونگذاری کند. در شرایط فعلی بیت‌کوین نیز چنین وضعیتی دارد. بسیاری از کشورها هنوز بانک‌های مرکزی این پدیده را نه تایید و نه رد کرده‌اند. بعضی از کشورها مانند چین و روسیه از همان ابتدا این نوع پرداخت را منع کردند اما برخی دیگر از کشورها همچنان در حال رصد کردن این پدیده‌اند و در جایی که به نتیجه برسند این پدیده خطری برای حوزه پولی دارد با آن برخورد می‌کنند. تا جایی که این ریسک وجود نداشته باشد بانک مرکزی هم وارد قانونگذاری برای این حوزه نخواهد شد، چون ریسکی برای مشتری ندارد. در کشور ما زمانی که این سرویس مطرح شد بدین گستردگی نبود. کم‌کم این سرویس گسترش پیدا کرد و مردم با آن آشنا شدند. بانک مرکزی و شبکه پرداخت کشور طبق سیاست اتخاذشده در دهه ۸۰، به منظور افزایش ضریب نفوذ بانکداری الکترونیکی، اجازه گسترش برخی از خدمات را داد. اما پس از آن برای اینکه بتوان ریسک این خدمات را کاهش دهد دست به تنظیم مقرراتی برای آنها زد. البته این موضوعی نیست که صرفاً منحصر به کشور ما باشد. در حال حاضر نیز محدودیت‌هایی که روی این سرویس گذاشته شده و از مهرماه اجرایی خواهد شد، تاثیر چندانی بر کاهش استفاده از این سرویس نخواهد داشت و به عبارت دیگر، این محدودیت‌ها تیر خلاصی برای این سرویس نخواهد بود. مشتری اگر بخواهد از این سرویس استفاده کند باید به روشی که بعداً اعلام خواهد شد شماره تلفن همراه و شماره کارت خود را رجیستر کند و این خیلی موضوع عجیبی برای مشتریان نخواهد بود. پیشنهادی که در حال حاضر از سوی ما دنبال می‌شود و با چند PSP هم مطرح شده همین است. با این روش کمترین تغییرات را ایجاد می‌کنیم اما بیشترین اثرگذاری را خواهیم داشت.

طرح رجیستر کردن توسط بانک انجام می‌شود یا اپراتور؟ برای این منظور مشتری باید به بانک و اپراتور خود مراجعه کند؟
این کار توسط بانک انجام خواهد شد. برای این کار نیز لزومی به مراجعه مشتری به بانک نیست. بخش زیادی از اطلاعات مشتریان در اختیار بانک‌هاست. در این طرح درگاه‌هایی در اختیار مشتری قرار می‌گیرد که به آن مراجعه می‌کند. یکی از این درگاه‌ها وب‌سایت بانک است که مشتری به آن مراجعه و شماره موبایل و شماره کارت خود را وارد می‌کند و رجیستر مشتری انجام خواهد شد. چون بانک اطلاعات مشتری را دارد اعتبارسنجی این اطلاعات نیز توسط خود بانک انجام می‌شود و در سمت اپراتورها هم هیچ تغییری نخواهد کرد.

یکی از انتقاداتی که همواره به USSD وارد بوده ناامن بودن بستر آن است. برای امن کردن این بستر قرار بود بانک مرکزی با همراهی همراه اول سرورهای مشترکی ایجاد کند. بخشی از مذاکرات آن هم انجام شده بود. اجرای این پروژه نمی‌توانست به این پروژه کمکی برساند؟
در بحث USSD فقط بانک مطرح نیست، اپراتورها، شهرداری‌ها و شرکت‌هایی که به اپراتورها سرویس می‌دهند نیز وجود دارند. در حال حاضر مشکل اصلی، رد نشدن پیام‌های رمزگذاری شده است اما بحث سرورهای مشترک شامل دو بخش می‌شد. بخش اول این بود که بانک مرکزی می‌خواست یک مسیر طلایی را در اختیار بانک‌ها قرار دهد و تمامی بانک‌ها با یک شناسه خاص به مشتریان معرفی شوند و پیامک‌هایی که از سمت بانک به مشتری می‌رسد کاملاً مطمئن باشد. این مساله در کیفیت و کارایی سرویس‌ها موثر خواهد بود و اطلاعاتی که مشتری چه ارسال و چه دریافت می‌کند، نیز از یک مرکز مطمئن عبور خواهد کرد. بخش دیگری که در حال حاضر قصد داریم بر سر آن با اپراتورها مذاکره ‌کنیم، بحث گواهی امضای دیجیتال است. در بحث تلفن همراه باید فضایی را در اختیار داشته باشیم که اطلاعات حساس مشتریان را -که می‌تواند رمز یا امضای دیجیتال آنها باشد- نیز شامل شود. در برخی تلفن‌های همراه ممکن است این سکیور المنت (Secure element) روی خود موبایل باشد یا روی سیم‌کارت باشد و این موضوع برای ما فرقی نمی‌کند. کاری که در حال حاضر به صورت پایلوت در حال انجام آن هستیم، بحث امضای دیجیتال روی سیم‌کارت مشتری است. این مساله محدود به پرداخت خرد و کلان نمی‌شود. این موضوع در تمام فرایندهای پرداخت به توسعه محصولاتی که بانک‌ها به مشتریان‌شان می‌دهند کمک می‌کند و راهی برای احراز هویت مشتریانی است که می‌خواهند از این محصولات استفاده کنند.

بخش دیگری از این پروژه، انتقال امن اطلاعات مشتریان از طریق سرورهایی بود که درباره آن صحبت کردیم. این مساله را تایید می‌کنید؟
این نکته وجود داشت اما به هر حال هم‌اکنون این پروژه تغییر رویکرد و تغییر جهت داده و به این سمت رفته که امضای دیجیتال و سکیور المنت (Secure element) روی گوشی‌ها قرار گیرد. اما در بخش USSD که قرار است از مهرماه تغییراتی اعمال شود، هیچ تغییری از سوی اپراتورها و بانک‌ها وجود نخواهد داشت. تنها شرکت‌های PSP باید تغییر کوچکی بدهند که از طریق شاپرک به آنها اعلام می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیون نفر از سیستم پرداخت USSD استفاده کرده‌اند. این مساله بیانگر این است که در حال حاضر اطلاعات ۱۰ میلیون نفر در اپراتورها وجود دارد و آن‌طور که شما می‌گویید اگر کسی در این میان قرار گیرد می‌تواند از این اطلاعات استفاده کند زیرا شماره کارت و رمز دوم را دارد. البته خود اپراتورها مدعی‌اند که این اطلاعات رمزگذاری شده اما بانک مرکزی اعلام کرده این اطلاعات رمزگذاری نشده است. برای این ۱۰ میلیون اطلاعات چه اتفاقی می‌افتد؟
یکسری موارد امنیتی وجود دارد و یکسری اصول. در ارائه خدمت نباید اصول زیر پا گذاشته شوند. یک دیدگاه این است که تاکنون این اتفاق می‌افتاده پس از این به بعد هم می‌تواند بیفتد اما این دیدگاه درستی نیست. در حال حاضر توافق‌هایی با اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات صورت گرفته و آنها پذیرفته‌اند اطلاعاتی که در حال حاضر نزد آنها وجود دارد، اطلاعاتی است که قابلیت دسترسی ندارد و این هشدارها به آنها داده شده که اگر برای یک نفر اتفاقی افتاد، مسئولیت آن مشخص باشد. اما واقعیت این است که بررسی‌ها در روند ارائه خدمت از سال‌های گذشته تاکنون، نشان می‌دهد هیچ خدمتی نبوده که از محل ارائه آن صدمات جبران‌ناپذیری به مشتری وارد شده باشد. به هر حال باید اصلاحات از یک جا انجام شود. ما معتقدیم با این شیوه از اینجا به بعد را می‌توان به طور کامل اصلاح کرد و برای قبلی‌ها نیز طی توافقاتی که با اپراتورها صورت می‌دهیم ریسک را به حداقل می‌رسانیم.

تصمیم ندارید به مشتریان اعلام کنید کسانی که از این سیستم پرداخت استفاده کرده‌اند رمز دوم خود را عوض کنند؟
نه. چون این سرویس هم محدود است و هم اپراتورها در استفاده از آن محدودیت‌هایی دارند و صدمات این سرویس برای ما خیلی آسیب‌زننده نبوده و به همین دلیل نمی‌خواهیم تنش ایجاد کنیم.

شما تاکنون توانسته‌اید بر سرورهای اپراتورها که اطلاعات روی آن رد و بدل می‌شود نظارت کنید؟ اپراتورها این اجازه را به بانک مرکزی داده‌اند؟
واقعیت این است که این مساله در حوزه سازمانی آنهاست و قطعاً اگر ما بخواهیم می‌توانیم این کار را انجام دهیم. من فکر نمی‌کنم اپراتورها مشکلی در این مورد داشته باشند. در روزها و ماه‌های اخیر تعامل ما با اپراتورها خوب شده و کارهای مشترکی با هم انجام می‌دهیم تا زیرساخت امضای همراه اجرا شود و به همین دلیل این امکان برای بانک مرکزی وجود دارد که در این حوزه نظارت داشته باشد.

طبق مصوبه بانک مرکزی از سال گذشته امکان خرید خرد از طریق USSD محدود شد اما بعضی از بخش‌ها مانند خرید اپلیکیشن از طریق USSD انجام می‌گیرد. برای این موضوع چه برنامه‌ای دارید؟ به نظر می‌رسد در حال حاضر این خریدها از طریق فرمان قبض انجام می‌شود.
وقتی کسی خرید را با پرداخت قبض انجام می‌دهد، تخلف کرده است.

این تخلف قابل اثبات است؟ در حال حاضر PSPها پیام را به این شکل منتقل می‌کنند.
قطعاً قابل اثبات است اما مساله‌ای که شما مطرح می‌کنید باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر PSP این کار را می‌کند، تخلف است. چون تنها سرویس‌های مجاز برای پرداخت USSD خرید شارژ و پرداخت قبض هستند و هیچ سرویس دیگری مجاز نیست و اگر کسی تخلف می‌کند باید این تخلف بررسی شود. گروه‌های نظارتی باید جلو این کار را بگیرند. واقعیت این است که ما قصد توسعه این سرویس را نداریم و با توجه به روند رشد تکنولوژی این سرویس خود به خود حذف خواهد شد. در آینده با افزایش تعداد گوشی‌های هوشمند و کاهش قیمت‌شان، مردم به سمت استفاده از آنها حرکت می‌کنند و به تبع باید زیرساخت‌های بانکی دچار تحول شوند و به طور قطع در آینده این اتفاق رخ خواهد داد. در حال حاضر چون عده‌ای از این سرویس استفاده می‌کنند، ما سرویس‌های فعلی را قطع نخواهیم کرد اما قصد نداریم این سرویس را توسعه دهیم. در حال حاضر خرید از طریق این سیستم پرداخت غیرقانونی است و به همین دلیل نیز تخلف محسوب می‌شود.

اما به نظر می‌رسد باید سرویس جایگزینی برای همین خریدهای خرد وجود داشته باشد. خرید دیتا پروسه طولانی‌ای دارد و در آن شیوه باید چهار بخش را که تعداد عددهای بالایی دارد، در یک گوشی کوچک وارد کرد و به همین دلیل خرید از طریق USSD راحت‌تر است. اگر بانک مرکزی راه‌حل جایگزینی برای آن نگذارد نمی‌تواند انتظار داشته باشد راه خرید از طریق این شیوه پرداخت بسته شود. نظر شما در این مورد چیست؟
تا آنجا که من می‌دانم حجم این بازاری که مورد نظر شماست بسیار کم است و از این ۱۰ میلیون کمتر از یک درصد چنین خریدهایی انجام می‌دهند.

اگر خرید به اسم خرید شارژ انجام شود به چه شکل خواهد بود؟
اگر این اتفاق بیفتد تخلف است. اگر واقعاً نیاز بازار بدین شکل باشد از مهرماه این امکان بررسی می‌شود که خریدهایی با سقف پایین نیز از طریق همین سرویس انجام شود. مشکلی ندارد و شدنی است. اما واقعیت این است که باز کردن این سرویس در دستور کار ما نیست. آخرین آمار در زمانی که سرویس خرید باز بود نشان می‌داد از میان این ۱۰ میلیون مشترک تنها دو هزار نفر خرید می‌کردند. به عنوان مثال در ماه ۹۰ میلیون خرید شارژ و دو هزار خرید معمولی از طریق این سیستم پرداخت وجود داشت. با توجه به سیاستی که ما داریم برای گسترش ندادن این سرویس، آن دو هزار نفر می‌توانند از شیوه‌های دیگر خرید کنند. با این حال در تعاملی که با PSPها داریم این مساله را بررسی می‌کنیم و اگر نیاز بازار وجود داشته باشد راه برای خریدهایی با سقف محدود از طریق این سیستم پرداخت فراهم می‌شود. اما در حال حاضر خرید بسته است و اگر کسی هم خرید از این طریق انجام می‌دهد تخلف کرده. یکی از دلایل هم این است که حجم این بازار بسیار محدود بوده و هر چند تخلف است اما فعلاً جلو آن گرفته نشده است.

نگاهی که در حال حاضر وجود دارد این است که با این تغییرات سرویس USSD محدود می‌شود و ممکن است کاربران، دیگر به شکل فعلی از آن استفاده نکنند. سوال مطرح‌شده این است که بانک مرکزی برای طرح‌هایی مانند سپاس و کیوا چه کارهایی انجام داده و آیا جایگزینی برای مشتریان وجود دارد که پرداخت‌های خرد از آن طریق صورت گیرد؟
سرویسی که در حال حاضر روی USSD داده می‌شود بیشتر برای خرید شارژ است و این سرویس برای پرداخت‌های خرد مردم ابزار مناسبی نیست. اما در مورد پرداخت‌های خرد این حرف کاملاً درست است و سپاس با توجه به دغدغه‌های بانک مرکزی، روند مطلوبی را طی نکرد. دلیل دوم هم این بود که روند تغییرات تکنولوژی باعث شد آن الگو و مدلی که بانک مرکزی داشت دچار تغییر شود. در حوزه کیف پول به دو شکل می‌توان نگاه کرد. نگاه اول این است که من به عنوان مشتری زمانی که می‌خواهم خریدی را انجام دهم، برای خریدهای زیر یک مبلغ مشخص که پرداخت خرد محسوب می‌شود، نیاز به ورود رمز نداشته باشم. با وجود اینکه در حال حاضر تمام تراکنش‌ها از طریق شبکه پرداخت آنلاین انجام می‌شود. حدود ۳۰ درصد تراکنش‌ها در دسته تراکنش‌های خرد جا می‌گیرند اگر بتوانیم آن را از شبکه پرداخت آنلاین خود خارج کنیم هم به نفع شبکه بانکی است و هم به نفع مردم.

در اصل باید به صورت آفلاین از شبکه استفاده کرد، برای این منظور راهکاری را پیش‌بینی کرده‌اید؟
در حال حاضر استانداردی که در دنیا برای این کار وجود دارد استفاده از کارت‌های هوشمند است. کارت‌هایی که در حال حاضر در شبکه بانکی کشور وجود دارد کارت‌های مغناطیسی است. امکان انجام تراکنش آفلاین در کارت‌های مغناطیسی وجود ندارد زیرا داده ذخیره نمی‌شود. تنها برخی از بانک‌ها به حوزه کارت هوشمند وارد شده‌اند. بانک مرکزی در حال تدوین و ابلاغ استانداردی به بانک‌هاست که بر اساس آن بتوانند کارت هوشمند در اختیار مشتری قرار دهند. این کارت لزوماً کارتی نیست که جسم آن در اختیار مشتری قرار گیرد. این کارت می‌تواند به صورت یک کارت مغناطیسی باشد که در یک سکیور المنت (Secure element) روی موبایل یا سیم‌کارت شما قرار خواهد گرفت یا اینکه جسم آن در اختیار مشتری قرار خواهد گرفت و مشتری با استفاده از این کارت پرداخت‌های خود را انجام می‌دهد. این مسیر پرداخت‌های خرد است. در حال حاضر بانک مرکزی در آستانه تدوین این استانداردها و ابلاغ آن است. این محصولی که تا حدی مقبول واقع شده و اگر این اتفاق بیفتد به احتمال زیاد در دو یا سه سال آینده برای بانک‌ها و شبکه‌های پرداخت تکلیف روشن می‌شود که در کدام حوزه باید حرکت کنند. در حال حاضر پروژه سپاس وارد بحث کارت‌های هوشمند شده است.

سال گذشته تفاهم‌نامه بانک مرکزی و همراه اول برای پیاده‌سازی سکیور المنت (Secure element) روی سیم‌کارت امضا شد. در آن زمان همراه اول اعلام کرد پروژه را پیش برده و به مرحله تست سیم‌کارت‌های جدید رسیده است. هم‌اکنون کل پروژه به چه مرحله‌ای رسیده، چرا که به نظر می‌رسد آینده پرداخت همراه با اجرای سکیور المنت گره خورده است؟
ما در مرحله تدوین استاندارد قرار داریم و تست‌ها با موفقیت انجام شده و در حال حاضر این سیم‌کارت‌ها به صورت پایلوت آزمایش می‌شوند. بحث تعویض سیم‌کارت‌ها نیز از سوی اپراتورها پیگیری می‌شود. برای ارزیابی کیفیت محصول و میزان رضایت مردم از محصول، در مرحله تست قرار داریم. این تست، توسط کاربر در حال انجام است و در فاز پایلوت برای برخی از کاربران این سیم‌کارت صادر شده و آنها در حال استفاده از این سیم‌کارت‌ها هستند و برای عمومی شدن این موضوع، اپراتور نیاز به زمانی برای گسترش دادن آن دارد.

منبع : ماهنامه پیوست

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر